İslahiye'de Rusça eğitimi

Gaziantep Üniversitesi İslâhiye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) öğrencileri Çince'den sonra Rusça da öğrenmeye başladı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İslâhiye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde (İİBF) seçmeli ders olarak Rusça okutulmaya başlandı. İİBF Dekanı Prof. Dr. Hakan Altıntaş, Gaziantep Üniversitesi ile Çin'in Hebei Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalanmasıyla, fakültelerinde ayrıca Çince dersinin de seçmeli ders olarak vermeye başladıklarını söyledi.

YAYGIN BİR DİL

Birleşmiş Milletler Örgütü'nün altı resmi dilinden biri olan Rusçanın birçok ülkede ortak dil olarak konuşulmakta olduğunu belirten Dekan Prof. Dr. Hakan Altıntaş, "Bu yıl, fakültenin İktisat ve İşletme bölümlerinin 4. sınıfında haftada 3 saat seçmeli ders olarak Rusça dersi verilmesi kararını aldık. Ders, okul müfredatına girdi. Bu sınıflardan 30 öğrencimiz bu dersi seçti" diye konuştu.

İŞ ARARKEN AVANTAJ
Öğrencilere Rusça dersini veren GAÜN Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü'nde Okutman Melda Şenel ise Rusçanın ülkelerarası ticari, ekonomik, eğitim ve kültürel alanda ilişkileri geliştirebilmek için önemli bir araç olduğunu vurguladı. Şenel, "İş kurmak için ya da mevcut olan işinizi geliştirmek için girişimcilere oldukça fazla avantaj sağlayıp kariyer kapıları açmaktadır. Rusça bilen bir elemanı istihdam etmek avantajlı olup, birçok ülkede Rusça bilen kalifiye elemana ihtiyaç vardır" diyerek, seçmeli ders olarak Rusça dersi vermeye başladıklarını söyledi.

ÖĞRENCİLER MEMNUN
İslâhiye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi Halil Ulugüner de fakültede Çince'den sonra Rusça dersi verilmeye başlanmasından duyduğu memnuniyeti belirterek, Küresel dünyada iyi bir işletmeci, iyi bir iktisatçı olarak yer aldıklarını ifade etti.
BİZE ULAŞIN