Doğa harikası: Göksu Deltası

Göksu Nehri'nin taşıdığı alüvyonlarla oluşan delta, zengin bitki örtüsü ve kuş varlığı ile dikkat çekiyor

Mersin'in Silifke ilçesinde Akdeniz'e dökülen Göksu Nehri'nin taşıdığı alüvyonlarla oluşan Göksu Deltası, zengin bitki örtüsü, bereketli toprakları, zengin kuş varlığı ile dikkatleri çekiyor. Bakanlar Kurulu kararı ile Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen ve Uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile koruma altına alınan Göksu Deltası, Türkiye'nin en önemli kuş göç yolları üzerinde yer alıyor.

441 BİTKİ TESPİT EDİLDİ

Biyoçeşitlilik açısından da uluslararası öneme sahip deltada, 441 bitki türü tespit edilirken, Türkiye'de korunmaya ihtiyacı olan 8'i endemik, 32'si nadir, toplam 40 bitki türü bulunuyor. Akdeniz'in en önemli sulak alanlarından Göksu Deltası, Göksu Nehri'nin oluşturduğu geniş alana yayılan kıyı ovası üzerinde yer alıyor.

KIŞLAMA VE KULUÇKA ALANI

Deltada, 14 bin 800 hektar karasal alanda tarım arazileri, göller, sazlıklar, tuzlu bataklıklar, kumullar, kumsallar ve yerleşim merkezleri ile Akgöl ve Paradeniz Lagünü de var. Göksu Deltası, kuşların kışlama ve kuluçka alanı olarak da öne çıkarken, özellikle Akdeniz kuşağında yalnızca belirli bölgelerde rastlanan ve sayıları gittikçe azalan "Saz Horozu"na da ev sahipliği yapıyor. Kuş türlerinin neslinin devamı açısından çok özel öneme sahip delta, kuşlar tarafından kuluçkalama mevsimi, öncesi ve sonrasında kışlak olarak kullanılıyor. Delta, son yıllarda doğa ve kuş fotoğrafçıları için de önemli bir merkez haline geldi.

328 KUŞ TÜRÜ GÖRÜLEBİLİYOR
Kuşların göç zamanlarında önemli popülasyona ulaşan ve tür sayısı açısından dikkat çeken deltada, Türkiye'deki 450 türden 328'i görülebiliyor. Bunun yanı sıra ulusal ve uluslararası öneme sahip 140 kuş türünden 106'sı, dünya çapında yok olma tehlikesi altında olan 24 kuş türünden de 12'si Göksu Deltası'nda yaşıyor.

BİZE ULAŞIN