Adana Koleji öğrencileri tasarımlarını izlenime sundu

Adana Koleji'nin düzenlediği Bilim Şenliği'nde öğrenciler, makarna, şeker, hamur, alçı, keçe gibi malzemelerden yaptıkları çalışmalar sergilendi

Adana Koleji'nin 5, 6 ve 7'nci sınıf öğrencileri, öğretmenleri Ayşe Gül Atılgan ve Sebiha Bilen rehberliğinde Bilim Şenliği düzenledi. Öğrencilerin makarna, şekerleme, hamur, alçı, keçe gibi malzemeleri kullanarak yaptıkları çalışmalar büyük ilgi gördü. 2 gün süren şenlikte, öğrencilerin Fen Bilimleri dersinden 'Basit Makineler', 'Hücre', 'Periyodik Cetvel', 'Güneş Sistemi', 'Besin Ağı', 'Besin İçerikleri', 'Sistemler', 'Duyu Organları', 'Bitkiler', 'Başkalaşım', 'Atomun Tarihçesi' konularında değişik çalışmalar gerçekleştirdi. Matematik dersinden ise 'Geometrik Cisimler', 'Süslemeler', 'Örüntüler', 'Kümeler', 'Uzunluk ve Sıvı Ölçüler', 'Tangramlar', 'Simetri', 'Örüntü Bloklarıyla Şekiller' gibi konulardaki çalışmalarla şenliği renklendiren öğrenciler, çalışmalarını üç boyutlu maketler ve canlandırmalarla anlattılar.

MAKET DE YAPTILAR

Ressam ve grafiker M. C. Escher'in resimlerinin matematikle bağlantısı ile ilgili bilgiler verilen şenlikte sek sek oyunu şeklinde hazırlanan ve matematik işlemlerini anlatan, halı ve şekerlemelerden hazırlanan maketler de ilgi çekti. Bilim Şenliği'nde "Suyu kullanarak yük kaldırmak zor değil", "Hoverkraft yapalım", "Mumdan Tahtarevalli", "Su bir bardaktan diğerine nasıl geçti", "Elektronik Bilgi Yarışması", "Sıvının Kaldırma Gücü", "Mum Yanılsaması", "Salınım Hızı", "Gezgin Manyetizma", "Balon neden patlamadı?", "Şaşırtan Balon", "Kağıt Köprü", "Kaybolan Para", "Yerçekimini Yenen Kağıtlar", "Işığın Suda Kırılması", "Sır, meyvenin kabuğunda saklı", "El becerisini test et", "Işık Oyunu" başlıklı deneyler de yapıldı. Müzik Kulübü üyesi öğrenciler de canlı performansları ile şenliğe renk kattılar.
BİZE ULAŞIN