İbrahim uzlaştı bilgisayarı kaptı

Uzlaşmaya tabi suçlarla ilgili "Uzlaştırma bürosu" devlete ve kişilere hem maddi hem manevi kazanç sağlıyor, adliyenin iş yükünü azaltıyor

Ceza Muhakemesi Kanunu'nda (CMK) soruşturulması ve kovuşturması şikayete bağlı olup uzlaşmaya tabi suçlarla ilgili kurulan "Uzlaştırma bürosu" devlete ve kişilere hem maddi, hem de manevi kazanç sağlıyor. Bunun son örneği Adana'da yaşandı. 10 yaşındaki İbrahim Aytekin'e tokat atılması olayıyla ilgili soruşturma için "Uzlaştırma bürosu" devreye girdi. Küçük İbrahim, davalı H.E. tarafından bilgisayar alınması karşılığında şikayetinden vazgeçti. Bilgisayara kavuşan çocuk, savcı Mustafa Yağız ile uzlaştırmacı Ayfer Akın'a teşekkür etti.

ÖZGÜR İRADE SONUCU
Adana Adliyesi'nde 70-80 bin davadan yaklaşık yüzde 20'sinin uzlaşma kapsamındaki suçları içerdiğine dikkat çeken Uzlaştırma Savcısı Mustafa Yağız, uzlaşmayı şöyle tanımladı. "Mağdurların haklarının korunması ve suç faillerinin topluma kazandırılması amacıyla gelişen 'Uzlaşma' mağdur ve failin özgür iradesiyle kabul etmeleri halinde, tarafsız bir üçüncü kişinin yardımıyla, suçtan ortaya çıkan sorunların çözümüne aktif katıldıkları bir süreçtir. Süreçte uzlaştırmacılar görevlendirilmektedir."

ADLİYENİN İŞ YÜKÜ AZALIYOR

Son bir yıldan beri kişiler arasındaki şikayete bağlı suçlarla ilgili çalışmaları hızlandırdıklarını söyleyen Savcı Yağız, "Davalıya da faydalı bir yaptırım seçeneği sunuyoruz. Her ay 100-200 soruşturma uzlaşmayla sonuçlanıyor, adliyenin yükü azalıyor. Yaptırımlar, maddi ya da topluma yararlı işler olabiliyor. Örnek olarak, davacı Abdullah Yalaki, şikayetinden çocuk yuvasına 500 TL bağışlanması karşılığında vazgeçti. Bu özür dileme, ağaç dikimi şeklinde de gerçekleşebiliyor" dedi.

ŞİKAYETTEN VAZGEÇTİ
Adana Adliyesi'nde uzlaşmaya son örnek apartman yöneticisinden tokat yiyen ilköğretim öğrencisi 10 yaşındaki İbrahim Aytekin oldu. Aile önce şikayetçi oldu. Uzlaştırma birimi devreye girdi. İbrahim, kendisine bilgisayar alınması halinde şikayetten vazgeçeceğini söyledi. Davalı H.E., çocuğa bilgisayar almayı kabul etti. Alınan dizüstü bilgisayar İbrahim'e teslim edildi ve dava ortadan kalktı. Küçük çocuk, savcı Mustafa Yağız ve uzlaştırmacı Ayfer Akın'a teşekkür etti.

BİZE ULAŞIN