İki öğrencisiyle işlere yetişemiyor

GAÜN Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu Seramik ve Cam Bölümünde eğitim gören iki öğrenci verilen siparişleri yetiştirmekte zorlanıyor

  • Güney
  • Pazartesi 08.04.2014
Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu Seramik ve Cam Bölümünde eğitim gören iki öğrenci, verilen siparişleri yetiştirmekte zorlanıyor. Yüksekokul bünyesinde 3 yıl önce açılan ve tercih edilmediği için ilk 2 yıl eğitime başlanamayan bölüme bu yıl iki öğrenci kayıt yaptırdı. İki öğretim görevlisi ve dört usta öğretici kadrosu bulunan bölümde, cam ve seramik tasarımı üzerine eğitim veriliyor.

ÖZGÜN TASARIMLAR
Teorik eğitimin ardından tam donanımlı atölyede kendilerini geliştirme imkanı bulan 2 öğrenci bir yandan meslek öğrenirken, diğer yandan da alınan siparişleri karşılayarak okula gelir sağlıyor. Türkiye'nin yanı sıra yurt dışına da ürün gönderen öğrenciler, hayal dünyalarını cam eşya üzerine yansıtıyor. Öğretim görevlisi Neşe Ağkurt, geleneksel üretimden yola çıkarak özgün tasarımlar yapmaya çalıştıklarını söyledi.

AKADEMİK KARİYER

Tasarımları uygulayabilecekleri atölyeye sahip olduklarını belirten Ağkurt, cam yüzeylerine yaptıkları orijinal tasarımlarla güzel ürünler ortaya çıkardıklarını ifade etti. Bu yıl 2 öğrenciye eğitim verdiklerini vurgulayan Ağkurt, "Bu bölümden mezun olan öğrenciler, kendi atölyelerini kurabilirler ya da belediyelerin açtığı kurslarda usta öğretici olarak çalışabilirler. Akademik kariyer yapmak isteyenler ise üniversitelerin mevcut programlarına dikey geçiş yapabilir" dedi.

ÖĞRENCİLER MUTLU
Yurt dışına ve Türkiye'nin farklı illerine ürün gönderdiklerini vurgulayan Ağkurt, bölümün dört çalışanı, iki öğrencisi, iki de öğretim görevlisi olduğunu kaydetti. Az kişiyle çok iş yapmaya çalıştıklarını anlatan Ağkurt, "Adeta fabrika gibi çalışıyoruz" dedi. Öğrencilerden Pınar Eda Özküçük de lise öğretmeninin tavsiyesi üzerine bölümü tercih ettiğini söyledi. Gülperi Alkan ise bölümü tercih ettiği için de pişman olmadığını ifade etti.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu Seramik ve Cam Bölümünde eğitim gören iki öğrenci, verilen siparişleri yetiştirmekte zorlanıyor. Öğretim görevlisi Neşe Ağkurt, geleneksel üretimden yola çıkarak özgün tasarımlar yaptıklarını belirtti.

BİZE ULAŞIN