Osmaniye'de lojistik köy kurma çalışması

Almanya Güney Bölgesi Ticaret Odası temsilcileri, Osmaniye'de Lojistik Köy kurulması için çalışmalarda bulunmak üzere kente geldi. Görüşmelerin olumlu geçtiği bildirildi

Almanya Lojistik Kümesi Başkanı Dr. Robert Schöberger ile özel bir firmanın genel müdürü Richard Hawlitschek, lojistik köy kurulması çalışmaları kapsamında Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası'nı (OTSO) ziyaret etti. OTSO Başkanı Murat Teke, kentte Lojistik Köy kurulmasının önemsendiğini söyledi. Teke, Lojistik Köy'ün kurulmasıyla, uluslar arası firmaların deniz yolu ile bölgeye gelen ürünlerinin kentteki depolarda muhafaza edileceğini ve karayolu ile nakliyatının sağlanacağını etti.

TOBB'LA GÖRÜŞÜLECEK

Teke şöyle konuştu: "Lojistik Köyler gerek ulusal, gerekse uluslararası ölçekte işletiliyor. Lojistik Köy kavramı, Türkiye'de de gündeme geldi ve bu konuda 16 merkezde çalışmalar başlatıldı. Lojistik merkezler dünyada nasıl yapılmışsa, Osmaniye'de de öncelikle bunun alt yapısını oluşturmak için çaba harcıyoruz. Bununla ilgili Organize Sanayi Bölgesi'nde incelemelerde bulunuldu. Bu konuda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) açısından yerel ayağını detaylı görüşeceğiz ve yolumuzu çizeceğiz. Ankara'da bir lojistik merkez var. Samsun'da bunun temelleri atılıyor. Almanya, İtalya ve kısmen de İspanya'da lojistik merkezleri rahatlıkla görebiliyoruz."

GELİŞMELERİ GÖRDÜK

Almanya Güney Bölgesi Ticaret Odası Lojistik Kümesi Başkanı Dr.Robert Schöberger de OTSO'nun davetinden dolayı teşekkür etti. Lojistik merkez kurulması yönünde kentte gelişme gördüğünü ifade eden Schöberger, "OTSO temsilcileri ile Yumurtalık Serbest Bölgesi, İskenderun Limanı ve Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi'nde incelemelerde bulunduk. Umarım en kısa sürede girişimlerimiz sonuç verir" diye konuştu. Ziyarette Almanya'da özel bir firmanın genel müdürü olan Richard Hawlitschek ile TOBB Lojistik Daire Başkanı Selçuk Yılmaz da bulundu.
BİZE ULAŞIN