Sinyalizasyon yapıldığı günden beri çalışmıyor

Uğur öğretmenin ışıksız kavşakta trafik kazasında hayatını kaybetmesinin ardından kurulan sistem hala çalışmıyor

  • Güney
  • Çarşamba 10.04.2014
Adana'da ilkokul ve lisenin bulunduğu bir kavşağa, sinyalizasyon yapılmasını talep eden öğretmen, UKOME'den 'Kavşağa sinyalizasyon yapılmasına gerek yok' yanıtı aldıktan kısa süre sonra aynı kavşakta karşıdan karşıya geçerken bir kamyonetin çarpması sonucu hayatını kaybetmiş, UKOME bu olayın ardından kavşağa sinyalizasyon sistemi kurmuştu. Ancak kavşağa kurulan trafik ışıkları 10 gündür çalışmıyor.

BAŞVURU YAPTIRDI

Sarıçam'da Yeşil Bulvar'ın hemen yanı başına konut ve okullar yapıldığı için bulvarın okul giriş ve çıkış kısmında köprü yapıldı. Adana'nın en çok kullanılan bulvarlarından biri olmasına rağmen köprü yapıldıktan sonra oluşan kavşağa sinyalizasyon kurulmadı. Kavşakta çok sayıda kaza tehlikesi atlatıldı. TOKİ Köprülü Lisesi öğretmeni Uğur Avşar, okul yönetiminden kavşağa sinyalizasyon yapılması için belediyeye başvurulması talebinde bulundu.

UKOME'DEN RET CEVABI

22 Kasım 2013 tarihinde verilen dilekçeye UKOME tarafından 31 Kasım 2013 tarihinde olumsuz yanıt verildi. Bu tarihten sonra öğrenciler yine sinyalizasyon olmadan canlarını tehlikeye atarak karşıdan karşıya geçmeye devam etti. Bu cevaptan 2 ay sonra 24 Şubat 2014 günü öğrencilerin ölmemesi için sinyalizasyon başvurusu yaptıran Uğur öğretmen, karşıdan karşıya geçerken bir kamyonetin çarpması sonucu hayatını kaybetti.

ALTYAPI EKSİĞİ VAR
UKOME 28 Mart 2014 günü kavşakta çalışma başlatarak sinyalizasyon sistemi kurdu. Ancak aradan 10 gün geçmesine rağmen sinyalizasyon sistemi bir türlü çalıştırılamadı. Bu nedenle öğretmenin hayatını kaybettiği yerde öğrenciler hala can korkusuyla okullarına gitmek zorunda kalıyor. UKOME yetkilileri ise sinyalizasyonun alt yapı çalışmalarının tamamlanmadığını, bu nedenle ışıkların çalışmadığını, en kısa sürede tamamlanacağını bildirdi.
BİZE ULAŞIN