Kamu müteahhitleri zorda

AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu, yerel yönetim yasalarının değişmesiyle, müteahhitlerin kamudan alacaklarının tahsilatında büyük sıkıntı olduğunu söyledi

  • Güney
  • Cuma 12.04.2014
Yeni Büyükşehir Yasası'yla birlikte İl Özel İdareleri'nin durumunda yaşanan değişiklikler, kamu müteahhitlerinin alacaklarını tahsil edememesine neden oldu. Adana Kamu Müteahhitleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AKAMDER) Başkanı Mustafa Karslıoğlu "Bu konudaki aksaklıkların 30 Mart yerel seçimlerinden sonra değişen Büyükşehir Belediyeler yasasıyla birlikte devrolunan İl Özel İdare'de iş yapan kamu müteahhitleri alacaklarını alamıyor. Kamu inşaatları durdurulmaz zorunda kaldı" dedi.

TALİMAT BEKLENİYOR

Karslıoğlu, Yatırım İzleme Koordinasyon Daire Başkanı Mehmet Zeki Koçberber'in "Kanunun uygulamasındaki aksama ve gecikmelerden dolayı aksaması mağduriyeti doğurmuştur. Bu konu artık İçişleri Bakanlığı yetkisi dahilinde olup para ödemelerinin yapılabilmesi için Bakanlık talimatı bekleniyor" dediğini belirtti. Karslıoğlu inşaat sektörünün ekonomide lokomotif konumunda olduğunu dile getirerek 150 yakın sektöründe bu konuda mağduriyet yaşadığını ifade etti. Karslıoğlu, "Dernek olarak İçişleri Bakanı Efkan Ala ve bakanlık birimlerinde her türlü girişimlerimiz sürmekte olup çok yakın bir sürede sonuç alacağımızı umuyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN