Paralel kulakçı polislere kalkan

Adana'da MİT TIR'larına operasyon yapılması talimatını veren savcı Aziz Takcı'nın adliye önünde önlem alan polisi fırçalaması tepki çekti

Adana'da durdurulan MİT TIR'larına operasyon yapılması talimatını veren savcı Aziz Takcı'nın, adliyede görevli hakim ve savcıların telefonlarını yasadışı dinleme ve evrakta sahtecilik yaptığı iddiasıyla tutuklanan emniyet personelinin cezaevine götürülüşü sırasında adliye çevresinde önlem alan güvenlik kuvvetlerine ve görüntü alan habercilere fırça atması sert tepkilere neden oldu. Görüntüleri izleyen yetkililer, "Adliyede yasadışı dinleme yapan polislere bir savcının sahip çıkması, onları kollaması akıllarda soru işareti yaratır" diye görüş belirtti.

HABERCİLERİ FIRÇALADI
Savcı Aziz Takcı'nın Adana'da tutuklanan polisleri görüntüleyen basın mensuplarına fırça attığı görüntüler ortaya çıkmıştı. Görüntülerde Takcı'nın, paralel kulak skandalına karıştıkları gerekçesiyle tutuklanan, aralarında Adana eski Emniyet Müdür Yardımcısı İsmail Bilgin ile Şube Müdürü Ertuğrul Yetkin'in de bulunduğu polisleri görüntülemek için adliye çıkışında bekleyen gazetecileri fırçaladığı görülmüştü. Savcı Takçı'nın paralel kulak polisler için söyledikleri üzerine de bir tutanak tutuldu. Düzenlenen tutanakta yer alan bilgilere göre Savcı Aziz Takcı, Adana Adliyesi çevresinde güvenlik önlemi alan ve tutuklu polisleri cezaevine götürmek üzere bir minibüsü çıkış kapısına park eden polislere, "Çekin bu arabayı buradan. Sizin meslektaşlarınıza hiç saygınız yok mu? Ne için basın mensuplarının çekim yapmasına izin veriyorsunuz. Dağıtın bunları" şeklinde sert çıkışlarda bulundu. Ayrıca savcı Takcı, "Dağılın buradan neyi çekiyorsunuz, film mi çekiyorsunuz" diyerek habercilere de gönderme yaptı. Savcı Takcı, "Yarın bunların hepsi serbest kalacak. Ne amaçla bunları rencide ediyorsunuz" diyerek mahkeme kararını da hiçe saymış oldu.

HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ
Hakim ve savcıları yasadışı dinledikleri için gözaltına alınan 6 emniyet mensubunun tutuklanması olayına bir hayli sinirlendiği öne sürülen Savcı Takcı'nın aynı sözleri TEM şube Müdürü Murat Zeren'e de sarf etmesi üzerine Zeren, "Biz burada görevimizi yapıyoruz. Burada tutuklanan şahısların güvenli bir şekilde cezaevine sevkleri için gerekli tedbirleri fazlasıyla aldık. Basın mensuplarına gerekli uyarıyı yaptık. Ancak basın özgürlüğü ve kamunun haber alma hakkı nedeniyle fiili müdahale olmayacaktır" diye yanıt verdi.

SAVCI AZİZ TAKCI POLİSE FIRÇA ATTI
Paralel kulakçı polislerin tutuklanması, görevini yapan polislerin adliye çevresinde geniş güvenlik önlemi alması ve sonraki gelişmelere hayli sinirlenen Savcı Aziz Takcı, "Ben anlamam kardeşim. Burada basın mensupları bir kare dahi çekim yapmayacak, eğer yarın herhangi bir gazetede bu tutuklanan şahıslarla ilgili bir kare dahi haber görürsem hepinizin hakkında soruşturma açarım. Siz bilirsiniz, sonuçlarını da siz katlanırsınız" şeklinde tehditlerde bulundu. Takçı'nın bu sözleri de hukuk çevresinde hayretle karşılandı.

BİZE ULAŞIN