Tiyatro zamanı

Türkiye'nin en uzun soluklu tiyatro festivali olan Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali bugün başlıyor

Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali'nin 16'ncısı bugün başlıyor. 16 Mayıs'a kadar devam edecek olan festivalde bu yıl Türkiye'den 16, yurt dışından 5 tiyatro topluluğu, 21 farklı oyun ve atölye çalışmasıyla sanatseverlerin karşısına çıkacak. HiltonSA Oteli'nde düzenlenecek açılış programının ardından Fransız şov tiyatrosu 'Ilotopie' Seyhan Nehri üzerinde sergileyeceği 'Suya Yansıyan Düşler' performansıyla sanatseverlerin karşısına çıkacak.

21 TİYATRO TOPLULUĞU

Türkiye'nin bir ay süren, en uzun soluklu uluslararası tiyatro festivali olma özelliğini taşıyan etkinlikte, Eskişehir, İstanbul ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi şehir tiyatroları ile İstanbul, Bursa, Van, İzmir, Ankara devlet tiyatroları bir araya geldi. Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali için Fransa, İspanya, İran, Azerbaycan ve Romanya tiyatroları da Adana'ya geldi.

TÜRKİYE'DE İLK KEZ
Türkiye'de ilk defa gösteri düzenleyecek Fransız Grup Ilotopie, Seyhan Nehri üzerinde sergileyeceği 'Suya Yansıyan Düşler' performansıyla sanatseverlerle buluşacak. Grup ayrıca, rüya ve lunapark temalı geçit seremonileri; mitolojik figürler, şövalyeler, soytarılar, büyücüler, hayaletler, palyaçolar gibi karakterlerle izleyicilere masalsı bir gece yaşatacak.

USTALARA SAYGI
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, büyük buluşma için hazır olduklarını söyledi. Tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara minnet ve saygı duymak amacıyla 2005 yılından bu yana her yıl festivalin açılış töreninde 'Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü' verildiğini hatırlatan Kurt, bu yıl ödül alacak sanatçının festivalin açılış töreninde açıklanacağını belirtti.

BİZE ULAŞIN