Çocuğa çarpan şoföre 1 yıl 8 ay

Adana'da karşıdan karşıya geçmeye çalışan Ramazan Öztürk'e çarparak ölümüne neden olan ve aracı mahalleli tarafından parçalanan şoföre 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Şoför 5 yıl denetimli serbestliğe tabi tutulacak

Adana'da karşıdan karşıya geçen 6 yaşındaki Ramazan Öztürk'e çarparak ölümüne neden olan ve aracı mahalleli tarafından parçalanan tutuksuz şoför Mehmet Alp, "Taksirle ölüme neden olma" suçundan yargılandığı davada 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hakim, sürücü hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını ve 5 yıl denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulmasını kararlaştırdı.

KARAKOLA SIĞINDI

Olay, 28 Aralık 2013 günü Yüreğir'in Güzelevler Mahallesi Levent Caddesi üzerinde meydana geldi. İddiaya göre, Anadolu hattında görev yapan Mehmet Alp'in kullandığı yolcu minibüsü, kavşağa yaklaşırken, yolun karşısına geçmek isteyen Ramazan Öztürk'e çarptı. Çocuk yaşamını yitirirken, mahalleli aracı parçaladı ve şoförü linç etmek istedi. Sürücü karakola sığındı.

ÇOCUK YOLA FIRLADI
Bir süre cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen ve tutuksuz yargılanan Mehmet Alp, 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nde şunları söyledi: "60-70 kilometre hızla giderken çocuk birden yola fırladı. Kornaya basarak fren yaptım. Yol mıcırlı olduğu için araç kaydı. Önce sağ tarafta duran bir araca çarptım, sonra sola savruldum. Sonrasını hatırlamıyorum. Hakkımdaki suçlamayı kabul etmiyorum."

EŞİT DERECEDE SUÇLU
Bilirkişi raporuna göre, kazada ölen Ramazan Öztürk ile sürücü Mehmet Alp, eşit derecede kusurlu bulundu. Ölen çocuğun ailesi şikayetten vazgeçti. Mahkeme, sürücüyü 1 yıl 8 ay hapse mahkum etti. Hakim, sürücü hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını ve 5 yıl denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulmasını da kararlaştırdı.
BİZE ULAŞIN