Suriyeli gençler Türkçe öğreniyor

Aralarında doktor, mühendis, öğretmen ve avukatların da bulunduğu bir grup Suriyeli, günlük hayatlarını daha kolay sürdürebilmek için Türkçe okuma ve yazma öğreniyor. İç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin, Türkçe bilmedikleri için günlük hayatlarında iletişim konusunda sıkıntı yaşamaları üzerine harekete geçen Gaziantep'in Şahinbey Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi işbirliğiyle Yaşar Torun Gençlik Merkezi'nde Türkçe okuma ve yazma kursu açtı.

SIKINTI ÇEKMESİN

Kursa katılan Suriyeliler, Türkçe'yi iyi derecede öğrenerek yaşamlarının kolaylaştırmaya başladı. Suriyeliler, sorun, sıkıntı ve isteklerini daha kolay aktararak, iletişimlerini güçlendirdi. Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Türkiye'de misafir edilen Suriyelilerin sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini söyledi. Başkan Tahmazoğlu, Suriyelilerin Türkçe bilmedikleri için günlük hayatta çok sıkıntı yaşadıklarını gözlemlediklerini belirtti. Eğitimini yarıda bırakan öğrencilerin eğitimlerini sürdürebilmeleri için Türkçe öğrenmesi gerektiğine işaret eden Tahmazoğlu, "Kursa 15-60 yaş arası Suriyeliler katılıyor. 6 ay eğitim gören kursiyerlere kursun sonunda sertifika veriyoruz" dedi. Öğrencilerin eğitimin ardından, Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER) tarafından yapılan sınava girdiğini dile getiren Tahmazoğlu, başarılı olanların GAÜN'de yarım kalan eğitimlerini tamamladığını kaydetti.

TEŞEKKÜR ETTİ

Suriyeli Mehmet Alati de yaklaşık 3 ay önce Türkiye'ye geldiğini, Türkçe bilmediği için günlük hayatta yaşadığı sıkıntıları anlattı. Alışverişte, otobüse bindiğinde insanlarla anlaşmakta zorluk çektiğini ifade eden Alati, Türkçe öğrenmeye başlayınca hayatının kolaylaştığını kaydetti. Helma Halil ise kendilerini her açıdan yalnız bırakmayarak destek olan ve yardım elini uzatan Türkiye Devleti ile Türk halkına teşekkür etti.
BİZE ULAŞIN