Büyükşehir'de beklenen ittifak

Adana Büyükşehir Belediyesi'nin ilk toplantısında MHP ve CHP'li üyeler ittifak yaparak sandıktan çıktı. AK Parti grubunun verdiği listeler ise ittifak nedeniyle seçilemedi

30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde ülke genelinde birçok yerde CHP ile MHP arasında olduğu ileri sürülen ittifak, Adana Büyükşehir Belediye Meclisi ve Seyhan Belediye Meclisi seçimlerinde aleni bir şekilde hayata geçirildi. Başkanvekilliği ve Encümen üyeliği seçimlerinde ortak hareket eden CHP ve MHP, kendi adaylarının kazanmasını sağlarken, AK Parti'nin listesinin seçilmesini engelledi.

YÜREĞİR'DE BAŞARISIZ

CHP, güçlü olduğu Çukurova'da, MHP ise Sarıçam'da meclis seçimlerinde ittifak ihtiyacı duymazken, AK Partili Mahmut Çelikcan'ın kazandığı Yüreğir Belediyesi'nde ise ittifak girişimi başarısız oldu. CHP-MHP ittifakı Büyükşehir ve Seyhan'da amacına ulaştı. Her iki mecliste yapılan seçimlerde Başkanvekillikleri, Meclis katipliği ve Encümen üyeliklerine CHP ve MHP'li üyeler getirildi.

SEÇİMLERDE EŞİT OY
İlk toplantısını Hüseyin Sözlü'nün başkanlığında yapan Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 1. ve 2. Başkanvekilliğine 50'şer oy alan MHP'li Salih Gökçe ile CHP'li Ercan Çetin getirildi. Encümen üyeliklerine ise MHP'li İbrahim Doğma, Mehmet Özcan, Mahmut Sami Baysal, CHP'li Mehmet Esendemir ve Vahap Çolak seçildi. Bu ittifakla AK Parti'nin listesinden hiçbir isim seçilemedi.

ANKARA SONUÇLARI

AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni, Adana'da CHP ile MHP arasında Büyükşehir Meclisi'nde yapılan ittifakın beklenen bir olay olduğunu belirterek, "Asıl garip olan iki zıt görüşlü partinin tabanının sandıkta birleşmesi oldu. Bakınız Ankara örneğine. MHP'nin oyu 2009 seçimlerinde yüzde 27 idi. Bu seçimde yüzde 10'un altına düştü. Doğal olarak MHP oyları tümüyle CHP'ye gitti" dedi. Adana'da da CHP oylarının Büyükşehir'de MHP'ye gittiğini öne süren İl Başkanı Fikret Yeni şöyle dedi: "Özellikle Çukurova seçimleri irdelendiğinde tabanda birleşmenin olduğu ortaya çıkıyor. CHP'nin Çukurova Belediye Başkan adayı Soner Çetin 93 297 oy alırken, Büyükşehir adayı Yıldıray Arıkan'a 76 bin 318 oy çıktı. Buradan görüldüğü gibi CHP Büyükşehir'de MHP'ye çalışmış. Özetle Adana'da CHP'nin oylarında bir önceki seçime göre büyük düşüş oldu. MHPCHP sandıkta birleşti"
BİZE ULAŞIN