Yakışan mimari

Gaziantep'te eğitim veren Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde (HKÜ) hizmete açılan caminin mimarisi görenleri kendine hayran bıraktı

Selçuklu mimarisinden esinlenilerek inşa edilen Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Camisi Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Gaziantep Valisi Erdal Ata, HKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Cemal Kalyoncu ve seçkin bir davetli topluluğunun katılımı ile hizmete açıldı. Açılışta konuşan İşler, "Şu an açılışların en güzelini yapıyoruz. Allah burada ibadet edenlerin ibadetini kabul etsin, burayı inşa edenlere de kat kat sevap yazsın" dedi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, tarih boyunca ibadethaneler ile üniversitelerin iç içe olduğunu anımsatarak "Bundan başkası da düşünülemez" diye konuştu. HKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Cemal Kalyoncu, "Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak, kısa zamanda akademik ve fiziki şartları uluslararası standartları yakalayabilmiş bir üniversite olmanın huzurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün bizim için gerçekten çok anlamlı ve özel bir gün. Bu anlamlı günde uzak ve yakın mesafeden teşrif eden dostlarımıza teşekkür ediyoruz. İlmi ve iktisadi çalışmalarının yanında, gençlerimizin her konuda kendilerini geleceğe hazırlaması için, bugün Vakıf anlayışımızın bir tezahürünü de, ülkemizin geleceği olan kıymetli öğrencilerimize hep birlikte sunmak istiyoruz. Bugün camimizin resmi açılışı yanında, içerisinde bulunduğumuz kongre merkezimizin bu ilk programı olarak üniversitemizin tarihine geçmiş olacaktır" dedi.

TÖRENE KATILAN İSİMLER
Etkinliğe Gaziantep Valisi Erdal Ata, AK Parti milletvekilleri Abdulkadir Aksu, Halil Mazıcıoğlu, Fahrettin Poyraz, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, HKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Cemal Kalyoncu, Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Haluk Kalyoncu, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Sanko Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Yargıtay Üyesi Ahmet Ceylani Tuğrul, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, üniversitenin mütevelli heyeti üyeleri, akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

BİZE ULAŞIN