Nakil için Antalya'ya gidecek paraları yok

Adanalı kanser hastası 5 yaşındaki Yakup Akbalık için ABD'den uygun ilik bulundu ancak ailesi yol parası bulamadığı için nakil ameliyatı olmaya Antalya'ya gidemiyor

Adana'da 3 aylıkken kanser tanısı konulan 5 yaşındaki Yakup Akbalık'a ABD'den ilik bulundu. Nakilden sonra en az 6 ay hastaneye yakın bir yerde steril bir evde kalması istenen çocuğun babası, 7 Mayıs'taki nakil için Antalya'ya gidecek yol paralarının bile olmadığını belirterek devletten yardım istedi.

ÖLÜMDEN DÖNMÜŞTÜ
5 yaşındaki Yakup Akbalık, inşaat işçisi Nurettin (40) ile ev hanımı olan Şükran Akbalık'ın (27) ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Sürekli rahatsızlandığı için Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'ne götürülen çocukta yumurta ve süt alerjisi çıktı. Bu nedenle 3 yaşına kadar ne yumurta yiyebildi ne de süt içebildi. Yakup 2 aylıkken yakalandığı tüberküloz hastalığını atlattıktan sonra sağlık sorunları bir türlü bitmeyince yeni tetkikler yapıldı. Yakup'un ilik kanseri olduğu anlaşılınca ilik nakli için beklenmeye başlandı. Bu sırada rahatsızlığı nedeniyle gözleri şaşı oldu, beyin kanaması geçirdi. Yakup, hastanede yapılan müdahale ile hayata döndürüldü.

İLİK YÜZDE 100 UYDU
Aile 5 yıldır hastane hastane gezdirdiği çocuğuna mutlu haberi geçtiğimiz günlerde aldı. Antalya Medical Park Hatanesi'nden baba Akbalık'a ABD'den uygun ilik bulunduğu haberi verildi. Çok sevinen baba Antalya'ya çağrıldı ancak Yakup'un Antalya'ya gidecek bilet parası bile yoktu. Seyhan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ailenin bilet parasını karşıladı. Antalya'ya giden baba, oğlunun tetkiklerini yaptırdı. İliğin Akbalık'a yüzde 100 uyduğu belirlendi. Doktorlar, nakil işleminin 7 Mayıs 2014 günü yapılacağını, nakilden sonra da yaklaşık 6 ay hastaneye yakın tutacakları steril bir evde kalmaları gerektiğini söyledi. Nurettin Akbalık Antalya'dan oğluyla birlikte memleketi Adana'ya döndü ancak 7 Mayıs'ta Antalya'ya gidecek ne parası ne de orada 6 ay kalabilecek parası var.

6 AYLIK KİRA PARASI GEREKİYOR
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ile görüşüp yardım talebinde bulunan Nurettin Akbalık, "Valimiz benimle ilgilendi. Antalya Valisi Sebahattin Öztürk ile görüştü. Vali Öztürk, Antalya'ya gelmem halinde yardımcı olacağını söyledi ancak Antalya'da 6 ay kalıp hiç çalışamayacağım ve aylık bin lira kira vereceğim. Bunun için ciddi anlamda desteğe ihtiyacım var. Ben çalıştığım zaman günde 50 liram var, çalışmadığım zaman cebimde hiç param yok. Bu nedenle hayırseverlerden de yardım bekliyorum" dedi. Anne Şükran Akbalık ise ilik bulunduğu için çok mutlu olduklarını ancak yol parası bile bulamadıkları için bu fırsatı kaçırmaktan korktuklarını söyledi.

BİZE ULAŞIN