İran halısının sırrı desenlerinde

Gaziantep'teki halı desinatörlüğü öğrencilerine seminer veren İranlı ünlü halı tasarımcısı Rıza Taheri, İran halılarının bir marka haline gelmesinin sırrını açıkladı. Taheri, İran halısının dünyanın en değerli halıları arasına girmesinin, farklı desen çalışmaları ve kesintisiz bir şekilde sürdürülen AR-GE faaliyetlerinin sonucu olduğunu açıkladı.

KALİFİYE ELEMAN

Taheri, Gaziantep sanayisinin en önemli alanlarından biri olan halıcılık sektörüne kalifiye desinatörler yetiştiren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları'nda (GAMEK) eğitim gören öğrencilerle, Hakan Özcan Gençlik ve Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda bir araya geldi. Merinos Halı'nın İranlı Tasarımcısı Rıza Taheri, öğrencilerin bu alanda başarılı olmaları için neler yapmaları gerektiğini anlattı.

FARKLILIK ÇABASI

Halı desinatörlüğünün bir sanat olduğunu belirten Taheri, "Bu işi daha iyi yapabilmeniz için hayal gücünüzün geniş olması gerekiyor. Size tavsiyem kendinizi geliştirin. Gaziantep'te desenleri eliyle çizen görmedim. Bilgisayar dışında da bir sanat olmalı. İran'da halı desinatörlüğü bölümü olan birçok üniversite bulunuyor. AR-GE bölümleri de çok fazla. İran halılarının bu kadar ünlü olmasını sağlayan sır işte bu. Sürekli araştırma yapılıyor ve farklılaşılıyor" dedi.

KURSLARA İLGİ BÜYÜK

GAMEK Genel Koordinatörü Ramazan Dündar da, kursiyerlerin sektörü yakından takip edebilmeleri için halıcılık ve desinatörlükte uzman isimlerle seminer düzenlediklerini ifade etti.
BİZE ULAŞIN