Osman Öztürk'ten siber güvenlik eğitimi

Cıty Securtiy Group (CSG), Bahçeşehir Üniversitesi ve John Jay College of Criminal Justice işbirliğiyle 'Siber Güvenlik' konferansı düzenlendi. Konferansı, emekli emniyet müdürü olan City Security Group Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öztürk verdi. Öztürk konferansta, teknolojinin küresel yaşam tarzında yarattığı dönüşümü ve sanal dünyadan gelen gerçek tehditleri ele aldı.

ÜLKELERİ TEHDİT EDİYOR
Bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin, bireyler kadar uluslararası toplumun da ilgisini çektiğini ve bütün ülkeleri etkilediğini belirten Öztürk, "Siber tehditler sadece bireylerin kişisel verilerinin güvenliğini değil aynı zamanda ülkelerin bütünlüğünü ve güvenliğini de tehdit eder bir noktaya gelmiştir. OECD ülkeleri içinde bilişim güvenliği problemi yaşayan işletme oranlarına bakıldığında Türkiye, 27 ülke içinde 12'nci sırada yer almaktadır. OECD verilerine göre Türkiye, virüs bulaşan internet kullanıcılarının sayısı bakımından da 7'nci sırada bulunmaktadır. Ülkemizde, 2012 yılında bilgisayarlara zararlı yazılım bulaşma oranı dünya ortalamasının yaklaşık 3,8 katı daha fazla olmuştur. 7 milyon kişi siber saldırıya uğramış ve bu saldırıların maliyeti 2 milyar doları bulmuştur" dedi.

TÜRKİYE 3'ÜNCÜ SIRADA
İnternette, zamanla önemli riskler ve tehditlerin ortaya çıktığını kaydeden Öztürk şöyle devam etti: "2012 yılında yapılan bir araştırmada, siber saldırılara kaynaklık eden ülkeler listesinde ilk sırada yüzde 41 ile Çin, ikinci sırada yüzde 10 ile ABD ve üçüncü sırada yüzde 4,7 ile Türkiye bulunmaktadır. 36,4 milyon internet kullanıcısının bulunduğu ülkemizde siber saldırılara karşı etkin bir koruma ağı oluşturabilecek, nitelikli elemanların olmaması büyük risk ve zafiyet yaratmaktadır. Bilgi ve iletişim sistemleri üzerinde gerçekleştirilen siber saldırılara karşı güçlü bir güvenlik stratejisinin ortaya konulması gerekmektedir. Siber saldırılarla bir bilgisayar kullanıcısının banka hesap bilgileri elde edebileceği gibi, bir ülkenin askeri ve politik sırlarına ulaşılması, finans merkezleri, enerji tesisleri, endüstriyel yapılar, ulaştırma ve iletişim sistemleri ve hastanelerin çalışamaz duruma getirilmesi de mümkündür."

BİZE ULAŞIN