Parkın içinden araç geçer mi?

Adana Büyükşehir Belediyesi dünyada bir ilke imza atarak Merkez Park'ı araç trafiğine açtı. Parkın içinden araçların geçmesine vatandaş büyük tepki gösterdi

Adana Büyükşehir Belediyesi, Seyhan Nehri kıyısındaki Merkez Park'ta ilginç bir uygulamaya imza attı. Seyhan Nehri yanından geçen araç yolunu kapatıp burasını yürüyüş yolu yapmaya karar veren belediye, iptal ettiği yolu parkın içinden geçirdi. Çoluk çocuk parka gelerek hava almak, hoşça vakit geçirmek isteyen Adanalılar, "Böyle uygulama görülmüş şey değil. Bu projeyi hayata geçirenler acaba ailesiyle birlikte bir gün olsun parka gelmiş mi? Çocuklarımız koşup oynarken yüreğimiz ağzımıza geliyor. Lütfen bu uygulama gözden geçirilsin" diyor.

FACİAYA DAVETİYE

Türkiye'nin en büyük parklarından biri olan Adana Merkez Park, dünyada ender görülebilecek bir uygulamaya ev sahipliği yapmaya başladı. Çağdaş belediyeciliğin göstergelerinden biri haline gelen yayalaştırma projeleriyle araç trafiğine kapalı cadde ve sokaklar hızla yaygınlaşırken Adana'da ise tam tersi yaşanıyor. Araç trafiğinden arındırılmış bir yer olması gereken Merkez Park'ın içinden araçlar vızır vızır geçerken, olası bir faciaya da davetiye çıkarıyor.

TRENLE KARŞI KARŞIYA

Eski Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, seçim öncesinde Merkez Park ile Seyhan Nehri arasındaki araç yolunu iptal edip yürüyüş yolu haline getirmek için çalışma başlattı. Buradaki çalışmalar sürerken de ilginç ve düşündürücü bir karar alınarak araç trafiği parkın içine verildi. Araçların kullandığı yolun Adanalıların yoğun ilgi gösterdiği minyatür tren güzergahıyla aynı olması ise bu uygulamayı daha vahim bir hale getirdi.

SÜRÜCÜLERLE KAVGA

Güvenli, rahat, dinlendiren bir alan olduğu için ailece parka gelerek zaman geçirmek isteyen Adanalılar, "Çoluk çocuk parka dinlenmeye geliyoruz ama ne mümkün. Koşup oynayan çocuklarımız her an bir araçla karşılaşacak diye yüreğimiz ağzımıza geliyor. Sürat yapan sürücüleri uyarmak istediğimizde de tartışmalı ortamlar doğuyor. Eğer parktan araç geçecekse çocuklarımızı sokakta oynatalım daha iyi. Park mı ana cadde mi ne olduğunu anlayamadık" diyor.

GÖREVLİLERİ TAKMIYOR
Parkta araç trafiğinin hafta içinde devam ettiğini ancak hafta sonu kapalı olmasına rağmen sürücülerin bunu takmadığını öne süren vatandaşlar, "Yolun başında bir görevli duruyor ancak hiç kimse uyarıyı dikkate almadan gaza basıp geçiyor. Bariyer konulmuş olsa bir nebze bunun önüne geçilebilir ancak bizim isteğimiz bu uygulamanın tümden ortadan kalkması. Çünkü dünyanın hiçbir yerinde halka açık bir parkın ortasından araç geçmez. Yanlıştan dönülmeli" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN