Büyükşehir bizi tarihe gömecek

Adana Büyükşehir Belediyesi'nin 14 ay önce başlattığı ve bitmek bilmeyen restorasyon çalışmalarından bıkan esnaf, "Bu gidişle tarihin derinliklerine gömülüp gideceğiz" dedi

Adana'da tarihi ticaret merkezi olarak da bilinen Ali Münif Yeğenağa Caddesi'ndeki tarihi yapıları orijinaline uygun olarak restore etme kararı alan Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı "Akıllı Dokunuş" hamlesi yine sınıfta kaldı. Dönemin Başkanvekili Zihni Aldırmaz'ın "Tarihimize sahip çıkıyoruz" sözleriyle başlattığı Ali Münif Yeğenağa Caddesi'nin sağında ve solunda bulunan tüm işyerlerinin restorasyon çalışması aradan geçen 14 ay süreye rağmen hala tamamlanamadı. İflasın eşiğine gelen esnaf, "Bu çile artık bitsin. Yeter artık" diye feryat ediyor.

EVDEKİ HESAP UYMADI
Çalışmaların 2 Şubat 2013 tarihinde başlatıldığını ve o tarihte kendilerine "10 ayda bitecek" şeklinde bir süre verildiğini belirten çarşı esnafı, "Çalışmaların başladığı ilk günlerde Büyükşehir inanılmaz bir reklam yaptı. Adana'nın dört bir yanı Başkanvekili Zihni Aldırmaz'ın fotoğraflarının yer aldığı afişlerle donatıldı. Bunları görünce biz de umutlandık. Çarşı yeni yüzü ile daha çok ilgi çeker, satışlarımız artar, Adana'nın turizm potansiyeli yükselir diye düşündük. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Şimdi her birimiz evine nasıl ekmek götürecek onun hesabını yapıyoruz" dedi.

BU KADAR İNSANA YAZIK

Büyüksaat ve Çarşı Hamamı'nı içine alan projede yapılan çalışmaların da düzgün olmadığını, restorasyonu yapılan dükkanların sıvalarının daha şimdiden döküldüğünü ve eskisinden daha berbat bir hal aldığını öne süren esnaf şöyle dedi: "Bizim bir şey söylememize gerek yok. Halimiz ortada. Dükkanların da durumu belli. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü gelip durumumuzu görsün. Devlette devamlılık esas ise o halde mağduriyetimiz hemen giderilsin. Bu kadar insana yazık. Sesimizi duyurmak, verilen sözlerin yerine getirilmesini sağlamak için olay mı çıkaralım?" Bu konuda kendileriyle tek ilgilenen kurumun medya olduğunu belirten çarşı esnafı, "Feryadımızın duyulmasına neden olan SABAH Güney'e özellikle teşekkür ediyoruz. Sorumlu gazetecilik yaparak bizi manşetlere taşıdı. Çünkü buradaki sorun birkaç kişinin meselesi değil bu kentin sorunu. Burası Adana'nın en gözde yeri. Adeta tarih kokuyor. Ancak Büyükşehir'in ve yüklenici firmanın duyarsızlığı yüzünden tarihe gömüleceğiz. Kentin kalbinin attığı cadde çalışmalar yüzünden kapalı olunca trafik resmen felce uğruyor. Akşama kadar onlarca kişi kavga ediyor" diye konuştu.

GELSİN BİR ÇAYIMIZI İÇSİN

Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Hüseyin Sözlü'yü çay içmeye davet eden çarşı esnafı, "10 ayda tamamı bitecek denilen çalışmaların daha yarısı bile bitmedi. Bitenler de geri çürüyor. Kimse bizimle ilgilenmiyor. Sorduğumuz zaman konuya açıklık getirecek bir açıklama da yapılmıyor. 5-6 kişi ile iş biter mi? Yüklenici firmadan bir an önce harekete geçmesi istenmeli, yapamıyorsa ihale başka firmaya verilmeli. Kimsenin beklemeye tahammülü kalmadı" şeklinde konuştu.

ESNAF GÖRÜŞÜ
"Eşlerimiz sonunda bizi boşayacak"
Ali Angi (Çaycı)
Bir restorasyon çalışması 1,5 yıl sürer mi? İflas noktasına geldik. Evimize ekmek götüremiyoruz. Çocuklarımızın yüzüne bakamıyoruz. Eşlerimiz bizi boşama aşamasına geldi.

CADDEDE HER TARAF TOZ DUMAN İÇİNDE
Alaettin Sezen (Lokantacı)
23 yıldır bu tarihi yerde çorba satıyorum. Hergün 150 adet çorba satıyorsak şimdi 50 adet çorba zor satıyoruz. Her taraf toz duman içinde. Daha önce kentin en ücra köşesinden gelen müşterilerim artık gelmiyor.

ÇİFTE STANDART VAR
Gökhan Tunç (Ayakkabıcı)
Daha önce betonarme olan işyerlerinin yapılmayacağını söylediler, ama bu lafta kaldı. Tanıdıkları kişilerin betonarme olan işyerleri yapılırken, tanıdığı olmayan kişilerinki yapılmıyor. Belediye burada çifte standart uyguluyor.

TEK GELİR KAYNAĞIM
Ümit Tunç (Ayakkabıcı)
Tapusu olan dükkanımı, aldıkları 'kamulaştırma' kararıyla benden alıyorlar. Bence burada bir rant var. Benim tek gelir kaynağım olan 3 metrelik dükkanım benden alınırsa ben nasıl eve ekmek götüreceğim?

BİZE ULAŞIN