Gaziantep'te kış kurak geçti, barajlar kurudu

Kış mevsiminde kar ve yağmurun yeterince yağmaması tüm Türkiye'de olduğu gibi Gaziantep'te de kendisini hissettirdi. Güneydoğu Bölgesi'nde de etkili olan kuraklık, barajlardaki su seviyesinin düşmesine neden oldu. Ürünlerini sulayamadıkları için hasat yapamayacaklarını dile getiren Gaziantepli çiftçiler yetkililerden destek istedi.

YÜZDE 27 DAHA AZ

Hancağız ve Kayacık barajlarında su seviyesinde ciddi derece azalma yaşanırken, çiftçiler zor durumda olduklarını söyledi. Bu kuraklığın bölgedeki bütün barajlarda yaşandığını dile getiren Kayacık Sulama Birliği Müdürü Hakan Özdal, kışın yeterince yağış olmadığı için bölgedeki barajların su seviyesinin düşük olduğunu ifade etti. Özdal, Kayacık Sulama Barajı'nda su seviyesinin olması gerekenden yüzde 27 daha az olduğunu açıkladı.

BUĞDAY GELİŞEMEDİ

Sevindi köyünden Salih Polat "Baraj sularımız çok düşük. Çiftçi olarak çok perişan bir haldeyiz. Ekinlerimiz zayıf. Kış kurak geçtiğinden dolayı buğdaylar gelişmedi" dedi. Barajlarda sular düşük olduğu için sulama yapamadıklarını belirten Sevindi köyü Muhtarı Mehmet Polat ise "Şu anda zeytin ağaçlarımızda kuruma var. Mahsulümüz sıfır. Ektiğimiz ürünün masrafını alma şansımızın mümkünü yok. Mahsulümüzün biçere gelme şansı sıfır. Şu anda bu bölgede insanlar hayvanlarına saman bulamaz hale geldi" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN