Mehmet Kamil meydanı açıldı

Gaziantep savunmasının çocuk kahramanı Mehmet Kamil'in adı verilen meydan ve koru, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda hizmete açıldı

Şehitkamil Belediyesi tarafından Gaziantep savunmasının çocuk kahramanı Mehmet Kamil'in anısına yaptırılan Şehitkamil Meydanı ve Korusu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda görkemli törenle hizmete açıldı. Abdulkadir Aksu Bulvarı üzerinde yaptırılan Şehitkamil Meydanı ve Korusu'nda düzenlenen açılış törenine protokolün yanı sıra 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri için 40 farklı ülkeden gelen yüzlerce öğrenci ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İHTİYAÇ DOĞMUŞTU
Açılışta konuşan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, "İsmini aldığımız Şehit Kamil, Gaziantep savunmasının çocuk şehidi. Gaziantep savunmasının ateşlenmesine vesile olan Mehmet Kamil'in anısını yaşatmak üzere daha önceden yapılmış fakat bir kavşak ortasında bulunan Mehmet Kamil ve annesinin anıtını bir mekana taşıma ihtiyacı doğmuştu. Ona değer verebilmek ve şehit ve gazilerimize bağlılığımızı bildirmek adına bu nokta da bir çalışma yaptık. Öyle bir yer olmasını istedik ki burası bir meydan, bir koruluk, ferah bir alan olarak kullanılsın" dedi.

25 BİN METREKARE
3 yıl süren kamulaştırma çalışmaları sonucunda yaklaşık 25 bin metrekarelik bir alan elde ettiklerini söyleyen Fadıloğlu, "Burada 3 bin 200 metrekarelik gölet, 12 bin metrekarelik yeşil alan, yürüyüş parkuru, bisiklet parkuru, 20 ila 90 yaş arasında yetişmiş ağaçlar var. Bunun yanı sıra köklü tarihe sahip olan Gaziantep'i simgelemek adına bin yaşında bir zeytin ağacını bu alana getirerek, Gaziantep tarihine damga vurmaya gayret gösteriyoruz" diye konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise Şehit Kamil'in anısının yeniden tazelenmesi ve 23 Nisan gibi anlamlı bir günle bir araya gelmesinin önemine dikkat çekti. Gaziantep Valisi Erdal Ata da kentteki belediyelerin belediyecilik hizmetlerinin en güzel örneklerini sergilediklerini belirtti.

BİZE ULAŞIN