Mümessilin katiline 26 yıl hapis cezası

Adana'da trafik kazası yüzünden çıkan silahlı kavgada ilaç mümessili Edip Aksak'ın ölümüne neden olduğu mermi çekirdeğinden belirlenen Şehmus Akay, üç ayrı suçtan 26 yıl hapse mahkum oldu

Adana'da trafik kazası yüzünden çıkan silahlı kavgada aracı ile yoldan geçmekte olan mümessil Edip Aksak'ın(35) ölümüne neden olduğu mermi çekirdeğinden belli olan tutuklu sanıklardan Şehmus Akay( 23) "Olası kasıtla insan öldürmekten" 20 yıl hapisle cezalandırıldı. Aynı sanık ve arkadaşı Hüseyin Botor(31) "Öldürmeye teşebbüs ve ruhsatsız silah" suçundan 6 yıl 5 ay hapse mahkum olurken, tutuksuz yargılanan Hasan Botor(31) beraat etti.

KAZADA KAVGA ÇIKTI

Olay, 22 Şubat günü Kıbrıs Caddesi üzerinde bulunan özel tıp merkezinin önünde meydana geldi. İddiaya göre İbrahim D.'nin kullandığı içinde Hasan Botor'un da bulunduğu araç motosikletli Savaş Lale(23) adlı gence çarptı. Hafif yaralanan genç yakında bulunan özel tıp merkezine götürdü. Olayı duyan Ümit Lale(24) tıp merkezine gelerek "Kardeşimi kim yaraladı" diye bağırmaya başladı.

SİLAHLA ATEŞ EDİLDİ
Ümit Lale, Hasan Botor'a yumruk atınca kavga çıktı. Bu arada Hasan Botor telefonla kuzeni Hüseyin Botor'a haber verdi. Hüseyin ile arkadaşı Şehmus Akay olay yerine geldi. Savaş ile Şehmuz arasında yumruklaşma oldu. Hüseyin ile Şehmuz, kaçmaya çalışan Savaş'ın arkasında silahla ateş edince aracıyla yoldan geçen ilaç mümessili Edip Aksak vuruldu.

KÜFÜRLE KARŞILIK VERDİ

Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılama sonucunda ölüme neden olan mermi çekirdeğinin Şehmus Akay'ın tabancasından çıktığı belirlendi. Karar duruşmasında ilk ifadesini tekrarlayan tutuklu Hüseyin Botor, akrabasının kazaya karışması nedeni ile arkadaşı Şehmus olay yerine geldiğini söyleyerek, " Yaralıya geçmiş olsun dememe rağmen, küfürle karşılık verip, ellerini bellerine attılar. 1 el korkutmak için havaya ateş ettim."dedi.

YERE DOĞRU SIKTIM
Şehmus Akay'da, arkadaşı Hüseyin Botor ile tıp merkezine geldiğini, söyleyerek, "Savaş, Hasan'a 'Çakallarını mı çağırdın?' dedi. Yardım amaçlı geldiğimizi söyledim, ancak küfür edip, vurdu. Kalabalıklardı. Panikleyip, silahımı çektim. Dağılmaları için yere 1 el yere ateş ettim ve kaçtım. Hüseyin'de de silah vardı. O da ateş etti. Savaş'ın arkasından ateş etmedim. Silahı polise verdim."diye konuştu. Hasan Botor'da suçlamayı kabul etmedi.

2 SUÇTAN 26 YIL 5 AY HAPİS
Mahkeme, mümessilin ölümüne neden olan Şehmus Akay'ı "Olası kasıtla öldürme" suçundan önce müebbet hapisle cezalandırdı. Suçun olası kasıtla işlenmesi ve iyi halden dolayı ceza 20 yıla indirildi. Aynı sanık ve arkadaşı Hüseyin Botor(31) "Savaş Lale'yi öldürmeye teşebbüs ve ruhsatsız silah" suçundan 6 yıl 5 ay hapse mahkum olurken, tutuksuz yargılanan Hasan Botor(31) beraat etti. Mahkeme, Hüseyin Botor'un tahliyesine karar verdi.

BİZE ULAŞIN