ATO heyeti Karadağ'da işbirliği için hamle yaptı

Adana Ticaret Odası'nın (ATO) Karadağ'a düzenlediği gezi tamamlandı. Karadağ'da çeşitli temaslarda bulunan Adana heyeti işbirliği konusunda girişimlerde bulundu

Kalabalık bir işadamı heyetiyle Karadağ'da temaslarda bulunan Adana Ticaret Odası'nın (ATO) Başkanı Atila Menevşe, yurda döndükten sonra yaptığı açıklamada yürüttükleri çalışmaları anlattı. Menevşe, Karadağ'ı, nüfus bakımından küçük olsa da ekonomi bakımdan büyük potansiyele sahip bir ülke olarak gördüklerini, bu açıdan başta turizm ve inşaat sektörlerinde olmak üzere iki ülke arasındaki yatırım ve işbirliği olanaklarını en iyi şekilde değerlendireceklerini söyledi.

POTANSİYEL SEKTÖRLER

Karadağ Büyükelçiliği'nin daveti üzerine gerçekleşen ziyarete ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe başkanlık ederken, Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) Genel Sekreteri Zekeriya Şarbak da ekipte yer aldı. Heyetin, Karadağ'ın başkenti Podgorica'daki temasları sırasında bazı hükümet ve belediye yetkililerinin yanı sıra, Karadağ Kalkınma Ajansı ile ticaret ve sanayi odalarının başkan ve yönetim kurullarıyla iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin artırılabilmesine yönelik görüş alışverişinde bulunuldu. Her iki ülkeden işadamlarının katılımlarıyla düzenlenen toplantılarda ticari ilişkilerin geliştirilmesinde potansiyel sektörler ele alınırken, ardından da ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi. 620 bin nüfusu ve yüzölçümüyle Balkanlar'ın ve dünyanın en küçük ve aynı zamanda en yeni devletleri arasında yer alan Karadağ'daki izlenimlerini aktaran ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe "İki ülke işadamlarının karşılıklı yatırım ve işbirliği için her türlü destekte bulunmaya hazırız" dedi. Yapılan görüşmelerin ardından iki ülkenin başta turizm, inşaat ve denizcilik sektörlerinde olmak üzere birçok alanda yatırım imkanı bulunduğunu gözlemlediklerini kaydeden Menevşe, "Amacımız Karadağ'ın dış ülkelerden sağladığı gereksinimlerini Adana'nın üretimiyle karşılamaktır" diye konuştu.

RAKAMSAL SONUÇ ÖNEMLİ
ATO Başkanı Menevşe sözlerini şöyle sürdürdü: "Karadağ'da görüştüğümüz, doğrudan Başbakan'a bağlı olarak çalışan Karadağ Kalkınma Ajansı yetkilileri, yatırım ve işbirliği için ülkeye gelecek Türk işadamlarına her türlü yardım ve destekte bulunma sözü vermiştir. Heyetimizde yer alan bazı işadamlarımızın kendi sektörlerinde iş bağlantısı yapmalarından memnun olmakla birlikte bu ziyaretlerin çok kısa süre içerisinde rakamsal sonuç vermesi beklenmemelidir Ancak bu ziyaretimizin, ilişkilerin ileriye dönük olarak güçlü bir şekilde geliştirilebilmesi bakımından son derece yararlı olduğunu söyleyebilirim. Burada önemli olan birliktelikleri ve iş ortaklıklarını ekonomik akılla geliştirmektir."
BİZE ULAŞIN