Konut alırken dikkatli olun

Uzmanlar, konut alırken büyük sıkıntılar yaşanmaması için bazı önlemler almak gerektiğini, bunların başında da tapu ve imarla ilgili olanların geldiğini belirtiyor

Hangi semtten, hangi sokaktan, hangi konutun alınacağı kararlaştırılmışsa, bütçeniz de buna uygunsa önemli bir aşamayı geçmişsiniz demektir. Bundan sonra ise genellikle çok üzerinde durulmayan ancak büyük sorunlara yol açabilen konular karşınıza çıkar. Ancak uzmanların verdiği önerilere dikkat ederek, konut satın alma sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.
İşte

O ÖNERİLER:
- Mutlaka, alınacak emlakın tapu kaydı mutlaka önceden kontrol edilmeli. Kat irtifakının kurulup kurulmadığına, iskânın, yani yapı kullanım izninin alınıp alınmadığına dikkat edin. Eğer alacağınız gayrimenkul inşa halinde ise müteahhidinin mali durumunu araştırın.
-Eğer gayrimenkulü, müteahhidin kat karşılığı yaptığı bir inşaattan alıyorsanız, müteahhitle mukavele yaparak, yaptığınız mukaveleye bitirme tarihi ve kullanılacak malzemeleri tek tek yazmalısınız. Ayrıca, gerekli miktarda tazminatları ilave etmelisiniz.
-Satın almayı düşündüğünüz gayrimenkulde kiracı varsa öncelikle kiracı ile yapılan kira kontratını incelemeniz, kiracıyla bizzat görüşmeniz ya da kiracı tahliye taahhüdü vermiş ise tahliye taahhüdündeki tarih ile kontrat tarihini karşılaştırmanız gerekir.
-Satış sonrası gelebilecek elektrik ve su gibi borçlardan kurtulmak için eski malikten, bu borçlardan onun sorumlu olduğuna dair imzalı bir belge alın...
-Tapu işlemi sırasında alacağınız emlakın değerini yeniden değerleme oranlarına göre hesaplayarak beyan etmelisiniz. Çünkü beyanınız eksikse ödenen alım satım harçları cezalı olarak size geri dönecektir.
BİZE ULAŞIN