Konutta metrekare ikinci plana düştü

Geçmişte konut alırken öncelikle 'geniş oturum alanı' ve 'fazla oda sayısı' isteyen Adanalıların önceliği artık 'sosyal donatı' ve 'binanın yeniliği'

Yakın geçmişe kadar ev alırken metrekaresi yüksek ve çok odalı olmasını ilk şart olarak öne süren Adanalılar, şimdi sosyal donatı ve binanın yeniliğini tercih ediyor. Gayrimenkul uzmanlarının verdiği bilgiye göre, yaklaşımın değişmesinde iki etken var: Birincisi arsa maliyetlerinin yükselmesinin fiyatları etkilemesi, diğeri ise özellikle yeni nesilde yaşam tarzının değişmesi ve sosyal donatının aileler için öneminin artması. Adana'da sektördeki bir başka değişim ise yatırım amacıyla 1+1 dairelere olan ilginin yükselmesi. Seçimden sonra hareketliliğin başladığı Adana'da, konut fiyatları istisna da olsa 3 milyon liraya kadar çıkabiliyor.

KOŞULLAR DEĞİŞİYOR

Adanalılar 'geniş ev, büyük balkon ve misafir için kapalı tutulan salon' tutkusunun sürdürürken, değişen koşullar karşısında bu konuda artık 'inatçı' davranamıyor. Konut almak isteyenler başta geniş ve çok odalı daire istese de fiyatlara gücü yetmeyince önceliğini biraz daha küçük ama güvenliği olan, otoparkı bulunan, yeni binalara veriyor. Sektör temsilcilerinin verdiği bilgiye göre, diğer yandan geniş balkon ve ferahlıktan vazgeçilemiyor. Adana'da sektördeki bir başka değişim de 1+1 dairelerin özellikle yatırım amacıyla ilgi görmesi. 1+1 daireler 90 bin liradan başlayan fiyatlarla alınabiliyor. İçi eşyalı hale getirilince, önemli rakamlarla kiraya verilebiliyor. Böylelikle, 8,5 yıl ile 12 yıl arasında değişen sürelerde, yatırım bedelini kira geliriyle karşılıyor.

YENİ ADRES GÜRSELPAŞA
Gayrimenkul uzmanlarına göre Adana'da son yıllarda konut alırken en çok tercih edilen bölgeler ise şöyle: "Gürselpaşa bölgesinde çok nitelikli konutlar yapılıyor. Bazılarında bin metrekare yüzme havuzu var. Bölgedeki 4+1 ve 5+1 daire fiyatları 300-750 bin lira aralığında. Yüreğir de müteahhitlerin yöneldiği bir bölge. Şu anda modern projeler yapılıyor. Yüreğir konut sektörü için dikkate alınması gereken bir bölge. Pınar Mahallesi birkaç yıl öncesine kadar çok gözdeydi ama o bölgede boş yer kalmadı. Turgut Özal, Kenan Evren ve Süleyman Demirel'in cazibesi sürse de buralarda otopark ve sosyal donatı olanakları daha zayıf."

BİZE ULAŞIN