Yangınların yüzde 85'i insan eliyle çıkıyor

Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca, il genelinde çıkan orman yangınlarının yüzde 85'inin insan hatasından kaynaklandığını söyledi

Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca, il genelinde 47 orman, 265'de kırsal alan yangını ve bu yangınlarında 36 hektar orman alanının zarar gördüğünü belirterek "Yangınların yüzde 85'i insan eliyle çıkıyor" dedi. Baca, Mersin'in Akdeniz iklim kuşağında yangın açısından kritik bölgede yer aldığını söyledi. Kentte arazinin yüzde 56'sının ormanla kaplı olduğunu ifade eden Baca, "Kentin konumu ve orman arazisinin büyüklüğü, yangın açısından hassasiyet oluşturmakta. Kurum olarak orman yangınlarına karşı tedbir alıyoruz ama halkın da bu konuda duyarlı olması gerekiyor" dedi.

EN RİSKLİ DÖNEM

Yaz aylarının orman yangınları için riskli dönemler olduğunu vurgulayan Baca, "Yaz döneminde ateş yakarken bir kez daha düşünmek lazım. Mersin halkının bu konuda hem kentte hem de kırsalda hassas olduğunu gözlemledik. Bu hassasiyeti daha da arttırmalıyız. Mersin'de 2014 yılında şu ana kadar 47 adet yangınımız oldu ve 265 hektar ormanlık alan zarar gördü. Bunun yarısı örtü, yarısı ise tepe yangını. Yaz mevsiminden çıkışla riskli dönemleri yavaş yavaş atlattık. Yağmurların başlamasıyla biraz daha rahatlayacağız" diye konuştu.

15 DAKİKADA MÜDAHALE

Türkiye'nin orman yangınlarıyla mücadelede son 10 yılda önemli yol aldığını belirten Baca, "Mersin'de 2 yangın söndürme helikopteri, Adana'da 1 yangın söndürme uçağımız var. Olası yangına hemen müdahale ediyoruz. 78 arazöz, renger dediğimiz hareket kabiliyeti daha yüksek araçlarımız var. Bizim amacımız yangını küçükken söndürebilmek. Şu anda Türkiye'de yangına müdahale kabiliyeti ortalama 17 dakika ama bunu 15 dakikanın altına düşürmek istiyoruz" diye konuştu.

HASSAS DAVRANILMALI

Tüm yıl boyunca orman yangınları konusunda hassas davranılması gerektiğine dikkat çeken Baca, orman ve kırsal alan yangınlarında yaşanan olumsuzlukların iklim değişikliklerinden meydana geldiğini ve yangın tehlikesinin tüm yıla yayıldığını kaydetti. Baca, "Vatandaşlarımızın başta yangınlar olmak üzere ormanlarımızda gördükleri tüm usulsüz müdahalelerde ücretsiz orman yangın ihbar hattı alo177'yi aramalarını rica ederiz" dedi.

BİZE ULAŞIN