Rekortmen ressam yeni rekora koşuyor

Mersin'de okul duvarlarına çizdiği resimlerle tanınan ressam Mustafa Dinletir, 240 metrekare resim çizmesi halinde 3'üncü dünya rekorunu kıracak

Mersin'de okul duvarlarına çizdiği resimlerle ünlenen ressam Mustafa Dinletir'in, üçüncü dünya rekorunu kırmasına sadece 240 metrekare kaldı. Üçüncü rekorunu kırabilmesi için 185 bin metre kare resim çizmesi gerektiğini belirten Dinletir, bu rakama sadece 240 metre kare kaldığını ve en kısa sürede başaracağını kaydetti.

23 YIL SONRA KIRDI

Ressam Troloniye'nin 740 metrekarelik duvar resmi unvanını, tam 23 yıl sonra yine İtalya'nın Polermo kentindeki 27 katlı bir otelin duvarına yaptığı 2 bin 48 metrekarelik 'Bir Avuç Cennet' adlı eseriyle geçen ressam Dinletir, bu başarısı ile dünya rekorunu da ele geçirdi. Şimdiye kadar 178 plaket ve 16 ödül sahibi olan ve 170 bin metrekarelik duvar resmiyle ikinci defa dünya rekorunu kırdı.

"KANSER YAPTI"
Duvar resminin çok ağır bir iş olduğunu belirten Dinletir, "Bu bölgede 34'üncü okulu boyuyorum. Duvar resmi çok ağır bir iş, bu şarap içerek tuval çalışmaya benzemez. Rahatsızım, Koah hastasıyım, sıcaklar etkiliyor beni. Geçenlerde sıcaktan dolayı bayıldım. Sanat bir aşktır, ben bu işi sevdam için yapıyorum maddi bir karşılık almıyorum ama bu sevda bende bir kansere dönüştü" şeklinde konuştu.

"YETERLİ FİNANS KAYNAĞIMIZ YOK"
Çalışmalarını Fatih Ortaokulu'nda sürdüren Mustafa Dinletir, kısıtlı imkanlara rağmen uzun bir yol kat ettiklerini belirterek, "Elimizde finans kaynağımız yok. Bende bir yöntem oluşturdum tuval çalışıyorum. Burada okul müdürümüz ve bazı öğretmen arkadaşlarımız çevrelerine tablo satmaya çalışıyorlar. Oradan gelen gelirle de boya malzemelerimizi alıp duvarları resimliyorum" dedi.

BİZE ULAŞIN