Mersin'e hızlı tren gelecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti İl Başkanlığı kongresinde yaptığı konuşmada, "Mersin, denizden, karadan ve havadan geçenlerin selam durduğu büyük bir şehir olacak" dedi

Mersin'e hızlı tren gelecek
Mersin'de partisinin il kongresine katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, eksikliklerin tek tek belirlendiğini ve buna yönelik projeler geliştirildiğini söyledi. 12 yıllık AK Parti iktidarı döneminde Mersin'e 23 milyar lira değerinde yatırım yapıldığını hatırlatan Başbakan Davutoğlu, İstanbul ve Konya arasındaki 'Yüksek Hızlı Tren Projesi'ne Mersin'in de dahil edildiğini açıkladı. Davutoğlu, "Sahilden Antalya'ya bağlayacağımız Mersin'i Türkiye'nin en büyük konteyner limanı haline getiriyoruz. Mersin, Türkiye'nin en büyük lojistik merkezlerinden birisi olacak. Sahil yolu, hava limanı ve tüm yatırımlarla Mersin, denizden, karadan ve havadan geçenlerin selam durduğu büyük bir şehir olacak" dedi.

HIZLI TREN GELİYOR

Demiryolu ulaşımı açısından da kentte önemli gelişmeler sağlanacağının altını çizen Davutoğlu, "İstanbul'dan Konya'ya gelen hızlı tren, Toroslar'da Karaman üzerinden Mersin'e bağlanacak. Projemiz en geç 2016'da tamamlanacak. Bu projeyle Yörük obalarına develerle ve koyunlarla çıkan Yörük torunları dağları hızlı trenle selamlayarak Konya'dan Mersin'e geçecek. Hızlı tren, Gaziantep, Şanlıurfa üzerinden Habur'a kadar ulaşacak" ifadelerini kullandı. Mersin- Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'nde (MTOSB) 2002'de bir bölgenin faaliyet gösterdiğini dile getiren Davutoğlu, "Bir bölgede bin küsur kişi istihdam ediliyordu. Bugün 2 bölgede 11 bin kişi çalışıyor. En kısa zamanda 2 bölgeyi daha Mersin'e kazandıracağız. Bunların yanında liman kavşağı ve OSB'nin otoyola bağlanmasını da en kısa zamanda gerçekleştireceğiz" şeklinde konuştu.

AKDENİZ'DE LİDER OLACAK

Mersin'in alacağı hizmetlerle Avrasya'nın Afrika'ya bağlantı merkezi haline geleceğine vurgu yapan Davutoğlu, "Kafkaslar Akdeniz'e inecek. Mersin serbest ticaret limanı olacak. Mersin, Akdeniz'in en büyük limanlarından birisi haline gelecek. Öte yandan, ülkenin en büyük hastane komplekslerinden birini de yine Mersin'e yapacağız" dedi. 2023 hedefinde Mersin'in önemli bir güç olacağının altını çizen Davutoğlu, projelerin gerçekleşmesi için Haziran ayındaki genel seçimlerde başarı yakalanmasını istedi. Salonu dolduran partililerden ayağa kalkıp söz vermelerini isteyen Başbakan Davutoğlu, Haziran 2015'teki seçim için Mersin'den AK Parti'ye en az yüzde 50 oy sözü aldı.

MİLLET LİDERİNE SAHİP ÇIKTI
AK Parti Mersin İl Başkanı İsmail Taşpınar ise "Yüce hedefler uğruna toplandık. İnancımız gereği birbirimize kenetlendik. Partimize yapılan saldırılar da oldu. Bu saldırılarda baş hedef Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dı. Bütün bu saldırılara karşı alınan yüzde 40-50-60'lık oylar, milletin liderine sahip çıktığını gösteriyor" diye konuştu. Genel kurulda 538 il delegesinden 470'i seçimlere katıldı. Salondaki delegelerin tümünün oyunu alan İsmail Taşpınar yeniden il başkanlığına seçildi. Bu arada eski başkan Mekin Merter Salt da büyük kongre delegeliğine seçildi.
BİZE ULAŞIN