Her yağmurda eşyalar kapıda

Mersin'de yaşayan Güneş ailesinin evi, her sağanak yağışta olduğu gibi önceki gün de su altında kaldı. Yine canlarını son anda kurtaran aile Akdeniz Belediyesi'ne ateş püskürdü

Her yağmurda eşyalar kapıda
Mersin'de sağanak yağış hayatı felç etti. Öğlen başlayan ve akşam saatlerinde etkisini artıran yağış nedeniyle, Akdeniz ilçesinde Siteler Mahallesi'ndeki birçok evi su bastı. Baskına uykuda yakalanan Güneş ailesi boğulmaktan son anda kurtuldu. Her yağmurda ölüm tehlikesi yaşayan, eşyaları ağır hasar gören aile, çamur deryasına dönen evlerini temizlemek için büyük çaba gösterdi. Altyapı çalışmaları yapılmamasından şikayetçi olan mahalle halkı, Akdeniz Belediyesi'ne ateş püskürdü.

HER YAĞMURDA AYNI FELAKET

Aşırı yağışlı zamanlarda su baskınlarına maruz kaldıklarını ve altyapının elden geçirilmesi için Akdeniz Belediyesi'ne birçok kez başvuruda bulunduklarını anlatan Ali Güneş (31), ödenek olmadığı gerekçesiyle taleplerinin geri çevrildiğini söyledi. Baskının yaşandığı gece yerde yattıklarını ve çocuklarının sesine uyandıklarını dile getiren Güneş, "Uyandığımızda birçok eşyanın suyun üzerinde yüzdüğünü gördük. Çocuklar uyanmasaydı boğulacaktık. Her yağmurda aynı felaketi yaşıyoruz. Artık yeter, mahallemizin altyapı sorunu çözülsün. Çöpe atmak zorunda kaldığımız eşyaların bazılarının ilk taksitini dahi ödememiştik" dedi.

ALAY EDER GİBİ YARDIM

Gece yağış başlayınca evdeki suyun çekilmesi için belediyeden ekip istediklerini aktaran Güneş, "Görevliler 'ekipler 10 dakikaya gelecek' dediler. Ama sabah saat 09.00'da geldiler. Biz o zamana kadar evimizdeki suyu tahliye etmiştik" diye konuştu. Güneş, kimlikleri başta olmak üzere aileye ait birçok önemli belgenin su altında kaldığını, eşi Tuğba Güneş'le aile cüzdanının da kullanılamaz hale geldiğini söyledi. Öte yandan, belediyenin atılan eşyalara karşılık olarak aileye 2 sünger yatak ile 1 battaniye vermesi tepkilerin büyümesine yol açtı. Akdeniz Belediyesi'nin seçim öncesinde sokaklara kanalizasyon ve su tahliye boruları istiflediğini kaydeden Mehmet Güldüren (49) "Oyları aldıktan sonra boruları sokaktan kaldırdılar" diye konuştu.

BALIKÇILAR İSYANDA
Balıkçı barınağındaki vatandaşlar da tekne ve yatlarının batması nedeniyle son derece üzgün. Geçimini balıkçılık yaparak sağlayan Ali Uyanık (55) isimli bir vatandaş, "Teknelerimiz battı. İskele paramparça oldu. Birçok tekne açık denizde birbirine bağlanarak fırtınanın etkisinden korunmaya çalışıyor. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Yetkililerden yardım bekliyoruz" dedi.

FIRTINA TEKNELERİ BATIRDI
Yağışlı hava ve fırtına, Mersin'de ağaçları devirdi, çöp konteynerlerini yollarda sürükledi. Yükselen dalgalar balıkçı teknelerini ve yatları paramparça etti. Atatürk Parkı'nda dalgakırana rağmen 10 metreye kadar yükselen dalgalar, ağırlığı yaklaşık 50 kilogram olan kayaları dışarı attı. Balıkçı barınağındaki iskelelerin bazılarında kopmalar yaşandı. Binlerce groston ağırlığındaki gemiler halatlarının kopması nedeniyle açıklara sürüklendi. Parkın bazı bölümlerinde çökmeler meydana geldi.

BİZE ULAŞIN