Külliye yaşayan bir merkez olacak

Hatay'ın Payas ilçesinde tarihi Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi'ni canlandırmak ve işlevsel hale getirmek için belediye çalışma yapıyor

Külliye yaşayan bir merkez olacak
Tarihi Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi'nin restorasyonu ile "13'üncü Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü"nü kazandıran Payas Belediyesi, Külliye'nin tarihi misyonunu yeniden canlandırmak ve işlevsel hale getirmek için çalışmalarına devam ediyor. ÇEKÜL Vakfı Uzmanları ve İTÜ Yüksek Mimarları ile gerçekleştirilen toplantıda, Tarihi Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi'nin işlevselliği ve gelecek misyonu masaya yatırıldı.

YAŞAYAN BİR MERKEZ
Ortak bir akılla tarihi yerinde yaşatmak isteyen Belediye Başkanı Bekir Altan, misafirlerini Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi'nde ağırladı. Çok kısa bir zamanda Külliye'nin bütün fonksiyonlarının işlevsel hale getirileceği müjdesini veren Başkan Altan, külliyenin sadece Payas için değil, Hatay, Türkiye hatta tüm dünya tarihi için önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. Başkan Altan, "Külliye pasif bir sergi objesi olarak değil, yaşayan bir kent merkezi olacak şekilde değerlendirilmiştir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN