Bin bir surat amir aşkını sanata döktü

Bin bir surat amir aşkını sanata döktü

Görev yaparken trafik canavarlarını yakalamak için kılıktan kılığa giren emekli Başkomiser Ahmet Akyüz, kaybettiği eşinin acısını azaltmak için kendini sanata verdi

Trafik ekipler amiri olarak 1994-2001 yılları arasında Kahramanmaraş'ta görev yaparken kurallara uymayan sürücüleri yakalamak için mısırcı, şerbetçi, piyangocu gibi kılıktan kılığa girdiği için 'Bin Bir Surat Amir' lakabı takılan emekli Başkomiser Ahmet Akyüz, eşi Nuran Akyüz'ün kalp krizi sonucu vefat etmesinden sonra ağaç oymacılığına yöneldi. Mersin'de yaşayan Akyüz, unutamadığı eşine olan aşkını ağaçların üzerine yaptığı oyma motiflerle anlatıyor.

BAŞBAKANLIKTA DA ÇALIŞMIŞTI

Trafik kurallarını hiçe sayan sürücülerle dillere destan mücadeleler veren Ahmet Akyüz, bir zamanlar TBMM, Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı'nda koruma amirliği görevinde de bulunmuştu. 12 yıldan beri Mersin'de yaşam süren Ahmet Akyüz, 2007 yılında çok sevdiği eşini kaybedince derin üzüntü yaşadı. Kapandığı evinden hiç çıkmayan Akyüz, üzüntüsünü ağaçlara dökerek ayet, hadis, dua, tespihat, çiçek, papatya, gül gibi motifleri işlemeye başladı.

İÇİMDEKİ AŞKI YAŞATMAK İÇİN
Yıllar önce objektiflerimize kılıktan kılığa girmiş hali ile yansıyan Ahmet Akyüz duygularını SABAH Güney ile paylaştı: O yıllarda tek amacım can yollarının kan yoluna dönüşmemesiydi. Nuran hayattaki tek dayanağımdı. 25 yıllık evlilik hayatımızda birbirimizi hep sevdik. Onu kaybedince içimdeki aşkını yaşatmak için kendime uğraş olarak ağaç oymacılığını seçtim. İsteyen eşime dostuma kapı isimliği masa isimliği de yapıyorum. O sabah içimdeki ruh halime göre motif çiziyor ve işliyorum.
BİZE ULAŞIN