Elektrik kesiliyor Adana kaybediyor

Adana Mobilyacılar Sitesi'nde 500'den fazla firma, sık sık voltajı düşen ve kesilen elektrikle boğuşuyor. İşçiler 'üretebilmek' için saatlerce elektriğin gelmesini bekliyor

Elektrik kesiliyor Adana kaybediyor
İrili ufaklı 500'den fazla imalathanenin bulunduğu Adana Mobilyacılar Sitesi'nde voltaj düşüklüğü ve uzun kesintiler firmalara büyük maddi zarar veriyor. Geçtiğimiz Salı gününü tamamen elektriksiz geçiren sonra- ki günlerde de uzun süreli kesintiler yaşayan mobilyacılar "Üretimimizin aksaması, makinelerimizin bozulduğu yetmez gibi bir de teslimatlar geciktiği için prestij kaybı yaşıyoruz" diyor. Firma sahipleri, EnerjiSA'da şikayetler için bir muhatap bulamamaktan da yakınıyor.

İŞÇİLER BOŞ OTURUYOR
Adana'daki yaklaşık 3 bin mobilya firmasının 500'den fazlası Ceyhan Yolu üzerindeki Mobilyacılar sitesinde faaliyet gösteriyor. Özellikle klasik mobilya konusunda uzman olan firmalar, son 5 aydır elektrik sıkıntısıyla boğuşuyor. Gün içinde sık sık voltajın düştüğünü, akşam 16.00'dan sonra da elektriklerin kesildiğini öne süren firmalar, "İşçilerimiz boş oturuyor, makinelerimizde hasarlar oluşuyor, üretim gecikiyor, sipariş iptalleri gelmeye başladı. Zor durumdayız" dedi.

MUHATAP BULUNAMIYOR

Adana Marangoz ve Mobilyacılar Odası Başkanı Yalçın Avcı, Enerjisa'da şikayetlerini iletecek kimse bulamadıklarını söyledi. Yalçın Avcı, "Bizden 186'yı aramamızı istiyorlar. Ama oraya ulaşmak ne mümkün" dedi. Başkan Avcı, kesintiler yüzünden sadece kendilerinin değil tüm Adana ekonomisinin ağır darbeler aldığını vurgulayarak, "Biz özelleştirme sonucu daha iyi hizmet alacağımızı düşünürken yanılmışız. Valimiz Mustafa Büyük'ün olaya el atmasını bekliyoruz" diye konuştu.

SİPARİŞLER İPTAL

Sitedeki mobilyacılardan Eser Şekerci, elektrik sorunları yüzünden işçilerin boş oturduğunu, üretimde aksama olduğunu ve siparişlerin gününde yetişmediğini söyledi. Şekerci, "Birçok müşteri, gecikmeler yüzünden siparişi iptal ediyor. Son birkaç haftada atölyemdeki makineler için 2 bin liradan fazla tamir parası ödedim" dedi. Bir başka atölye sahibi Ahmet Gözel de artık kesinti ve voltaj düşüklüğünün dayanılmaz hale geldiğini, tamir parası vermekten gına geldiğini söyledi.
BİZE ULAŞIN