Eski hükümlülere 'Bir Şans' verdiler

Eski hükümlülere 'Bir Şans' verdiler
Mersin'de cezaevinden çıktıktan sonra iş hayatına girmekte zorluklar yaşayan eski hükümlüler için CumhuriyWet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanlığı'nca 'Bir Şans Ver' projesi başlatıldı. Bilindik eğitimlerden farklı olarak oto yıkama ve çay ocağı işletmeciliği gibi günlük hayata uygun iş kollarının seçildiği mesleki eğitimlerin ardından 18 eski hükümlü iş buldu.

60 KURSİYER EĞİTİM ALDI
Şu anda Yargıtay üyeliğine seçilen eski Koruma Kurulu Başkanı Cumhuriyet Savcısı Salim Çevik tarafından yürütülen proje kapsamında, cezaevinden çıkmış hükümlülere oto yıkama, çay ocağı işletmeciliği, seramik karo fayans ustalığı ve dikiş kursları gibi farklı mesleki alanlarda kurslar açıldı. Kurslara devam eden 60 kursiyer eğitimlerini tamamladı.

İŞLETMECİLERDEN DESTEK
İlk olarak merkez Akdeniz ilçesine bağlı Mesudiye Mahallesi'nde halı yıkama yapan işletme sahibi ile anlaşılarak burası oto yıkamaya dönüştürüldü. 8 eski hükümlü burada iş sahibi olup evlerine ekmek götürmeye başladı. Eski hükümlü kadınları da unutmayan Koruma Kurulu, bunlar içinde çay ocağı açtı. Şimdi eski hükümlü kadınlar burada gözleme yapıp, çay satarak geçimlerini sağlıyor.
BİZE ULAŞIN