Balcalı Hastanesi'nde aynı günde dört nakil

Balcalı Hastanesi'nde aynı günde dört nakil
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Organ Nakli Merkezi tarafından, 3'ü kadavradan biri canlıdan olmak üzere aynı günde 4 nakil birden yapıldı. Nakilleri gerçekleştirilen hastalar yeni bir yaşama merhaba dedi.

HASTALARA ŞİFA OLDU

Beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın yakınlarının organlarını bağışlaması sonucu hemen harekete geçen Prof. Dr. Uğur Erken ve Prof. Dr. Erkan Demir, 2 böbreği Adana'da yaşayan ve yaklaşık 5 yıldır böbrek bekleyen 23 yaşındaki Aysel Aydoğdu ile yine Adana'da yaşayan evli 44 yaşında ve yaklaşık 6 yıldır böbrek bekleyen Kadir Gök'e nakletti. Aynı gün içinde Wilson sirozu nedeniyle 4 yıldır organ bekleyen 46 yaşındaki Bekir Bahar'a Yard. Doç. Dr. Abdullah Ülkü ve Yard. Doç. Dr. Tolga Akçam tarafından karaciğer nakli gerçekleştirildi. Bu arada bu hastaların dışında 22 yaşındaki Necip Dalkıran'a da annesinden alınan böbrek nakledildi.

EN BÜYÜK PAY AİLELERİN

Başarılı gerçekleşen nakillerin ardından hastalar taburcu edildi. Balcalı Hastanesi Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Uğur Erken, aynı günde yaptıkları başarılı 4 nakille Balcalı Hastanesi'nin bu konuda geldiği seviyeyi ortaya koyduğunu ifade etti, Prof. Dr. Erken, organ nakli konusunda en büyük payın organı bağışlayan aileye ait olduğunun altını çizdi. Erken bir kişinin organlarıyla birçok kişinin yeni bir yaşama merhaba dediğine vurgu yaptı.
BİZE ULAŞIN