Bu mantarın kilosu bin TL

Bu mantarın kilosu bin TL

  • Güney
  • Salı 14.01.2015
Japoncada 'ölümsüzlük' anlamına gelen Reishi mantarı, başta kanser olmak üzere birçok hastalıktan koruması ve ömrü uzattığına olan inançla talep görüyor. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatıra Taşkın tıbbi mantarların 1 kilosunun bin TL'ye alıcı bulduğunu söyledi. Ölümsüzlük mantarının insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri ile birçok bilimsel çalışma yapıldığını hatırlatan Doç. Dr. Taşkın, çalışmaların büyük çoğunluğunun bu mantarın tıbbi değerini ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanılabileceğini ortaya çıkardığını söyledi.

ÖLÜMSÜZLÜK MANTARI
Beslenme alışkanlıklarındaki değişimlerin ve stres faktörlerinin artması nedeniyle hastalıkların artışının insanları doğaya yönlendirdiğini belirten Doç. Dr. Hatıra Taşkın, doğada bulunan bazı bitkilerin ve mantarların bağışıklık sistemini güçlendirme yoluyla insanları bazı hastalıklara karşı daha dirençli hale getirebildiğini söyledi. Doç. Dr. Taşkın, "Tıbbi mantarlar arasında yer alan ve ülkemizde ölümsüzlük mantarı olarak isimlendirilen Ganoderma lucidumda bu mantarlardan bir tanesidir" dedi.

KANSERE KARŞI

Protein, selüloz, kül, azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, germanyum ve selenyum içeren Ganoderma mantarının son yıllarda özellikle kanser hastalarının dikkatini çektiğini kaydeden Taşkın, "Germanyum elementinin bu mantardaki molekül şeklinin, insan vücudunun kendini yenilemesi için en fazla ihtiyaç duyulan şekil olduğu biliniyor. Ganoderma mantarının içerdiği polisakkaritlerden bir tanesi olan beta glukan bağışıklık sistemini uyararak, enfekteli hücrelere karşı savaşan T hücrelerinin oluşumunu teşvik ediyor. Fenol içermesi de kansere karşı koruyucu özelliğini pekiştiriyor" diye konuştu.

ÜRETİMİ ZOR DEĞİL
Reishi mantarının kahverengi renkte ve böbrek şeklinde olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Hatıra Taşkın, meşe gibi sert odunlu ağaçlar ile geniş yapraklı ağaçlarda ve bu ağaçların talaşlarından elde edilen ortamlarda kolaylıkla bu mantarın üretilebildiğini söyledi. Reishi mantarının üretim reçetesini veren Doç. Dr. Taşkın bu mantarın kilosunun bin TL'ye alıcı bulduğunu belirterek "Ölümsüzlük mantarı kurutulmuş mantarların çayı hazırlanarak tüketilebiliyor. Bu çay, sağlıklı kişilerde günde 2 -3 gr, hastalarda ise 6-12 gr mantarın 1 litre suda cam veya porselen kap içerisine kaynatılması şeklinde hazırlanabiliyor" dedi. Doç. Dr. Taşkın, tüm bu çalışmalara rağmen herhangi bir hastalığın tedavisinde ölümsüzlük mantarının kullanımında mutlaka doktora danışılması çağrısında da bulundu.
BİZE ULAŞIN