Çamlıyayla'da iğne oyası yarışı

Çamlıyayla Kaymakamlığı ve Çamlıyayla Belediyesi tarafından düzenlen "Emekten İlmeğe, İlmekten Sanata İğne Oyası" yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

Çamlıyayla'da iğne oyası yarışı
Mersin'in Çamlıyayla ilçesinde Kaymakamlık ve belediye tarafından düzenlenen ve 90 kişinin katıldığı "1. Emekten İlmeğe, İlmekten Sanata İğne Oyası" yarışmasında ödüller dağıtıldı. Kaymakam Gülhani Ozan Sarı, "İğne oyasının esas ana vatanı olan, doğduğu topraklar olan Çamlıyayla için küçük bir projeye imza attık. Çünkü iğne oyasına karşı başka illerde inanılmaz bir tutku var" dedi.

İĞNE OYASI MÜZESİ
İğne oyasının en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise "Tarsus Belediye Başkanlığım döneminde iğne oyasının patentleşmesi için gerekli başvuruyu yaptık. Amacımız iğne oyasını bir marka değeri haline getirmek ve bunu tüm dünyaya duyurmaktı. Büyükşehir olarak İğne Oyası Müzesi kurmak istiyoruz" diye konuştu.

DEFİLE BÜYÜLEDİ

Yarışmada birinciliği Ülkü Elvan, ikinciliği Saime Gür İşlek, üçüncülüğü Nimet Karakuş elde ederken, Osman Çiğdem, Adalet Tepebağlı ve Sevgi Çiğdem'in iğne oyaları mansiyon ödülüne layık görüldü. Dereceye girenlere altın ve çeşitli ödüller verildi. Mersin Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan ve üzerlerinde iğne oyası işlenmiş kıyafetlerin sergilendiği defile katılımcılardan büyük alkış aldı.
BİZE ULAŞIN