İnşaatlarda güvenlik sıfır

İnşaatlarda güvenlik sıfır

Adana'da son 3 ay içinde yapılan denetimlerde 110 inşaattan 103'üne çalışanlar için hayati tehlike yarattığı gerekçesiyle mühür vuruldu

Adana'da inşaat sektörü iş güvenliği konusunda sınıfta kaldı. İş Teftiş Kurulu Adana Grup Başkanlığı iş müfettişleri tarafından 2014'ün son 3 ayında yapılan denetimlerde, 110 inşaatın 103'ü çalışanlar için hayati tehlike olduğu gerekçesiyle mühürlendi. Mühürlenen 100 inşaat, eksikliklerin giderilmesinin ardından yeniden faaliyete geçerken İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Nazım Biçer, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda Türkiye'nin karnesinin kötü olduğunu vurguladı.

İNŞAATLAR DENETLENDİ
İstanbul Mecidiyeköy'de yaşanan bir iş kazasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in talimatıyla Türkiye'deki bütün inşaatlar mercek altına alındı. İş Teftiş Kurulu Adana Grup Başkanlığı da sorumluluk alanındaki inşaatlara yönelik denetimlerini yoğunlaştırdı. Toplu korunma önlemleri başta olmak üzere yüksekten düşme riski, asma ve cephe iskeleleri, güvenlik ağları, yatay yaşam hatları ile çalışma platformları incelemeye tabi tutuldu.

İNŞAATLAR SINIFTA KALDI
Denetimlerde inşaatların işçi güvenliği konusunda sınıfta kaldıkları ve çalışanları için hayati tehlike arz ettikleri ortaya çıktı. 110 inşaattan sadece 7'si denetimlerde tam not aldı. Mühürlenen 103 inşaattan 100'ü eksikliklerini tamamlandıktan sonra yeniden faaliyete geçerken 3 inşaat ise gerekli önlemleri almadıkları için halen mühürlü. İnşaatlara yönelik denetimlerin 2015 yılında da aralıksız olarak süreceği öğrenildi.

İŞ GÜVENLİĞİ VE EĞİTİM
Yoğunlaşan inşaat sektörünün etkisiyle Adananın iş kazalarında iller bazında ön sıralarda yer aldığını açıklayan İMO Adana Şube Başkanı Nazım Biçer, "İşçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetlerinin kamusal bir hizmet olarak algılanması sağlanmalıdır. Eğitim ve öğretim müfredatı, orta öğrenimden başlanarak işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunu da içerecek şekilde yeniden düzenlenmeli, üniversitelerin ilgili fakültelerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği kürsüleri kurulmalıdır" dedi.

'CAYDIRICI OLMALI'

Denetim eksikliği, cezaların caydırıcı olmaması, çalışma koşullarının güvensizliği, iş ve işçi güvenliğinde yeterince önlem alınmamasının iş kazalarının oluşmasına neden olduğunu ileri süren Biçer, şunları söyledi: "İşyerinde sağlık ve güvenlikle ilgili şartları sağlamak işverenin öncelikli ödev ve sorumluluğudur. Çalışanlar da bu doğrultuda alınan tedbir ve talimatlara uymakla yükümlüdürler. Ancak elbette ki en önemli görev devlete düşmektedir. "

BİZE ULAŞIN