Adana'da okullar cezaevini andırıyor

Adana'da okullar cezaevini andırıyor
Adana'da bulunan birçok okulun, alınan güvenlik tedbirleri nedeniyle eğitim kurumlarından çok cezaevlerini andırdığı iddia edildi. Kent merkezinde çağdaş görünüme kavuşturulan okullar işlemeli, çiçekli uçları sivri demir çubuklarla çevrilirken, kenar semtlerdeki okullar yüksek duvarları, çinko kaplamaları, dikenli ve jiletli telleriyle adeta bir cezaevini andırıyor. Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz, öğrenciler için oldukça tehlikeli olan bu çağdışı görüntülere son verilmesini isterken, eğitimden sorumlu Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu, okullarda alınan güvenlik tedbirlerinin okul idarelerinin tasarrufunda olduğunu söyledi.

EĞİTİMDE YERİ YOK

Jiletli-dikenli tel ve benzeri önlemlerin Adana'daki okulların yüzde 40'ında bulunduğunu açıklayan Ahmet Karagöz, "Güvenlik tedbiri alındığı iddia edilen okullara baktığımızda çağdaş bir eğitim yuvasından çok tehlikeli mahkumların barındığı cezaevi geliyor aklımıza. Öğrencilerin arkadaşlarıyla oynaması, yiyeceğini paylaşması da eğitimin bir parçasıdır. Dolayısıyla okul bahçesi de eğitim standardına uygun olmalıdır. Yani hapishane koşullarını andıran manzaralarla karşı karşıyız. Hem çocuğu psikolojik anlamda etkiler hem de bahsettiğimiz, dikenli ve jiletli telin ya da sivri demirlerin ne eğitimde yeri vardır ne de pedagojide" diye konuştu.

OKUL YAPIYOR
Adana'da Petrolofisi İlköğretim Okulu, Hakkı Polat Anadolu İmam Hatip Lisesi, Melikşah Anadolu Lisesi gibi eğitim kurumlarının güvenlik adı altında hayata geçirilen önlemlerinin yaralanmalara da sebep olduğunu, duvardan atlamaya çalışan öğrencilerin çeşitli yerlerinden yaralandığını öne süren Karagöz, "Bunlar güvenlik tedbirleri açısından bir önlem değildir. Bunlar tedbir olmaktan çıktı. Sadece çocuklarımıza zarar verir. Devlet buna bir standart getirmeli ve bu standartların uygulanması için okullara kaynak aktarmalı. Bu çağdışı güvenlik tedbirlerine derhal son vermelidir" şeklinde konuştu. Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu ise, Adana Valiliğinin böyle bir politikası olmadığını, okul idarecilerinin bulundukları bölgenin koşullarına göre kendi önlemlerini aldığını söyledi.
BİZE ULAŞIN