Gaziantep'te tarımda dev adım

Gaziantep'te tarımda dev adım
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, GAP Bölgesinin son yıllarda yapılan yatırımlarla büyük bir değişim yaşadığını söyledi. Bakan Yılmaz, 2002 yılında ihracatı 700 milyon dolar olan bölgenin bugün 9 milyar doları aşan bir ihracat rakamına ulaştığını, bunun lokomotifliğini de Gaziantep'in yaptığını söyledi. Yılmaz, bölgenin tarımda yapılacak yatırımlarla daha da gelişeceğini kaydetti.

4.5 MİLYONLUK BÜTÇE
"GAP Organik Tarım Mali Destek Programı Protokolü" imza törenine katılan Bakan Cevdet Yılmaz, çalışmanın GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından BM ile işbirliği içerisinde yürütüldüğünü söyledi. Projenin 2015 yılı bütçesinin 4,5 milyon TL olduğunu ve ara verilen SODES desteklerinin de farklı bir şekilde yeniden başladığını belirten Yılmaz, Gaziantep'in bu desteklerden 55 milyon lira aldığını ifade ederek, yeni dönemde de iyi projelerle daha çok destek almasını diledi.

CAZİBE MERKEZİ

Gaziantep'in 2 milyona yaklaşan nüfusunun yatırım ihtiyacının arttığını belirten Yılmaz, "Burayı Cazibe Merkezleri programımıza dahil ettik. Kamu yatırımlarındaki yıllık ödeneği 2002'de 151 milyon lirayken bunu 2014'te 495 milyon liraya çıkardık. Sadece eğitim alanında 178 milyon lira kaynak ayırdık. yerelde Valilik ve belediyelerin yaptığı çalışmaları takdirle izliyoruz. Gaziantep eğitimde büyük bir atılım yaptı ama bunun sonucunu hemen değil bir süre sonra görecektir" dedi.

BİZE ULAŞIN