Adana'nın simgesi turunçlar kuruyor

Adana'nın simgesi turunçlar kuruyor

Adana'nın simgelerinden turunç ağaçları kuruma tehdidi altında. Zararlılarla mücadelede yetersizlik ve yapılan yanlış budama turunçları yok olma tehlikesiyle karşı karşıya getirdi

Pamuk ile birlikte Adana'nın simgesi haline gelen turunç ağaçları kurumaya yüz tuttu. Kent Portakal Çiçeği Festivali'ne hazırlanırken yüzlerce turunç ağacını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Adana'ya 80 bin turunç ağacı ektiğini belirten eski başkanlardan Aytaç Durak, yaşananları üzülerek izlediğini söyledi. Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir de tedbir alınması halinde zararın telafi edilecek boyutta olduğunu açıkladı.

ACİL EYLEM ÇAĞRISI

Turunç zararlılarıyla yeterli mücadele edilmemesi, yanlış budama, bilinçsizce yapılan çim biçme çalışmaları ve bakımsızlık turunçların sonunu hazırladı. Vatandaşlar ise turunç ağaçlarının kurtarılması için Büyükşehir Belediyesi'ne acil eylem çağrısında bulundu. Turunçgil tarımı komisyonunun harekete geçtiğini bildiren ZMO Şube Başkanı Karademir, kışa geçiş döneminde havanın yumuşak olmasından dolayı turunçgil zararlılarının kent içerisindeki turunç ağaçlarına zarar verdiğini açıkladı.

DOĞRU MÜCEDELE
Turunç ağaçlarının hem peyzaj açısından hem de çiçeklenme döneminde çok fazla miktarda çiçek vermesinden dolayı kokusuyla Adana'ya ayrı bir hava kattığını vurgulayan Karademir, "Bu zararın telafi edilmesi için zararlılarla mücadele yapılması gerekiyor. Ocak ayı içinde kompoze gübre uygulaması Şubat ayında ise yeşil aksamın hızlı gelişmesi için azot ağırlıklı gübrelerin yapılması gerekmektedir" dedi.

BUDAMAYA DİKKAT

Gençleştirme amaçlı budama çalışmalarının ağaçlara zarar verdiğine dikkat çeken Karademir şöyle konuştu: 4-5 yaşındaki ağaçlarda gençleştirme budamasının terk edilmesi gerekmektedir. Özellikle budamaları odamız tarafından budama teknikleri eğitimi almış olan işçilerin yapmasını öneriyoruz. Budama sırasında yeşil aksamın biraz daha az alınıp içerisindeki kurumuş dalların alınması, güneş ışınlarını alması için ağacın üst tarafından bir miktar budama yapılması gerekmektedir.

DURAK'TAN TEPKİ
Adana Büyükşehir Belediyesi'nin eski başkanlarından Aytaç Durak, turunç ağaçlarının yok oluşunu üzülerek izlediğini belirterek, "Başkanlığım döneminde 80 bin turunç ağacı dikildi. Bu ağaçların bakımsızlıktan kurumaya başlaması yüreğimi yakıyor" dedi.
BİZE ULAŞIN