Gaziantep'in ihracat rakamları sevindirdi

Gaziantep'in ihracat rakamları sevindirdi
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Konukoğlu, kentte yapılan ihracatın ithalatı karşılama oranıyla ülkenin bütçesine, dış ticaret açığının kapatılmasına katkıda bulunduklarını söyledi. GSO Meclis Toplantısı'nda konuşan Konukoğlu, dünya ekonomisinde olumsuz gelişmelere ve bölgedeki sorunlara rağmen Gaziantep'in büyümeyi sürdürmesinin bir övünç kaynağı olduğunu kaydetti.

YÜZDE 2,6 ARTIŞ
Yaşanan birçok olumsuzluğa rağmen Gaziantep'in geçen yılı yüzde 2,6 oranında artışla 6 milyar 641 milyon dolarlık ihracatla kapattığını anımsatan Konukoğlu, "Gelişmekte olan ülkelerin birçoğunda eksi büyümeler gördük. Suriye'de yaşanan olayları da dikkate aldığımızda, Gaziantep'in büyük bir başarı gösterdiği ortada. İhracatta hep pozitif bir seyir izliyoruz" dedi.

GURUR VERİCİ TABLO

Gaziantep'in ihracatının ithalatı karşılama oranının geçen yıl yüzde 126 olduğunu bildiren Konukoğlu, bununla her zaman gurur duyduklarını, ülkenin bütçesine ve dış ticaret açığının kapatılmasına katkıda bulunduklarını vurguladı. İhracatlarının yüzde 95.2'sini sanayi ürünlerinin oluşturduğuna dikkat çeken Konukoğlu, Gaziantep'te örme kumaştan şeker ve şeker mamullerine, makine ve aksamlarından kimyevi maddelere kadar geniş bir yelpaze bulunduğunu belirtti.
BİZE ULAŞIN