Bölgesel kalkınma için Adana'da büyük buluşma

Türkiye'nin iş dünyasına yönelik en büyük dernek, federasyon ve konfederasyon temsilcileri Adana'da 'bölgesel kalkınma' için bir araya geldi, problemleri ve çözüm önerilerini tartıştı

Bölgesel kalkınma için Adana'da büyük buluşma
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ile Çukurova SİFED Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı, Adana Genç İşadamları Derneği (AGİAD) ev sahipliğinde Sheraton Oteli'nde yapıldı. Toplantıda TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şükrü Ünlütürk, Bölgelerarası Ortak Girişim Projesi (BORGİP) hakkında bir sunum yaptı.

TABLO İÇ AÇICI DEĞİL

BORGİP sunumundan önce konuşan TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, "Bölgelerarası gelişmişlik farkı penceremiz iç açıcı değil. Dünyada her ülkenin bölgeleri arasında gelişmişlik farkı var; ama bu farklılık İsviçre'de 1,6 kat, Kanada'da 2,7. En kötü durumdaki ülkelerde 4,5 kat, Türkiye'de bu farklılığın oranı 4,3. Bu gerçekler yüzünden Türkiye'de sorunlara çözüm bulmak kolay olmuyor. Bu yüzden sosyoekonomik sıkıntılarımız artıyor" dedi.

RADİKAL ADIMLAR GEREKİYOR

2014 yılı Kasım ayı itibariyle en zengin, yani teşviklerden en az yararlanan 1'inci bölgede bin 306 teşvik belgesi alındığını ve 53 bin kişinin istihdam edildiğini kaydeden Onatça, "Teşviklerin en bonkör verildiği fakir 6'ncı bölgede aynı dönemde alınan teşvik belgesi bin 306'ya karşılık 403'te kalmış ve ancak 16 bin kişi istihdam edilebilmiş. Demek ki sadece teşvik enstrümanlarıyla bölgelerarası gelişmişlik farkını ortadan kaldırabilmek mümkün değil. Daha radikal adımlara ihtiyaç var" diye konuştu.

ENERJİDE GÜVENLİ BÖLGE
Çukurova SİFED ve ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez ise "Suriye krizi ile birlikte Ortadoğu'nun öngörülemeyen stratejik durumu, dinamik ve belirsiz halde mevcut konumunu korumaya devam etmektedir. Ancak, dünyanın artan enerji ihtiyacı, enerji üretilen ve aktarılan tüm bölgelerde güvenlikli bir ortama ihtiyaç duymaktadır. Bu kapsamda Rusya, Orta Asya ile Orta Doğu'dan gelen boru hatları ülkemizi büyük enerji oyununun vazgeçilmez bir aktörü haline getirmiştir" dedi.

DEĞERLERİ İYİ ANLATMALIYIZ

AGİAD Başkanı Sefa Noyaner de Adana Marinaport projesiyle ilgili bilgi verdi. Noyaner, "2023 hedefleri doğrultusunda Adana olarak bizlere de önemli görevler düşmektedir. Bu görevlerden belki de en önemlisinin sahip olduğumuz değerleri 'iyi anlatabilmek' olduğunu düşünüyorum" diye konuştu. Toplantıya Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ramazan Akyürek, Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Tarkan Kadoğlu ile Adana ve Mersin iş dünyası temsilcileri katıldı.
BİZE ULAŞIN