İhaleyi kazanan rüşveti verecek

Polisin takibine takılan bir görüşmede, CHP'li eski başkan Macit Özcan'ın, ihaleyi kazanan firmanın hak edişini imzalamak için 5 milyon lira rüşvet istediği anlaşılıyor

İhaleyi kazanan rüşveti verecek
Yolsuzluk operasyonunun detayları ortaya çıktıkça, rüşvetin boyutu da büyüyor. İddiaya göre Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın yaptığı ihalelere katılan ve Macit Özcan'ın desteği ile ihaleleri alan Avgören ve Akray ailesi, yapılan gizli anlaşmalar gereği, hakedişler sırasında belirli bir parayı örgüt lideri Macit Özcan'a ve suç örgütü yönetici ve üyelerine veriyor. Eylül 2012 tarihine ait bir hakedişin imzalanmasından önce, hakediş miktarının ve Macit Özcan'a verilecek olan paranın miktarının tespiti için Erol Avgören, Özcan ile görüşmek üzere Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne gidiyor.

BİR İMZA 5 MİLYON TL

Erol Avgören, görüşmenin ardından telefonla konuştuğu oğlu Tolga Avgören'e, "Tamam şimdi görüştüm ben, 3 saattir kendiyle beraberdik, pazartesi 5 verecek, olduğu gibi istiyor, Adana'ya teslim edicez gene" dediği anlaşılıyor. Teknik takibi sürdüren polis, Macit Özcan'ın hak ediş miktarının 5 milyon TL olmasını kararlaştırdığını ve bu miktarın kendisine verilmesini istediğini belirledi. Hakediş miktarı olarak belirlenen 5 milyon lira, Erol Avgören tarafından Macit Özcan'a verilmek üzere Adana'ya, Cengiz Akray'a gönderiliyor.

GECİKTİRME PLANLARI

Eski Hesap İşleri Daire Başkanı Tayfun Özdemir ile Tansu Akarsu'nun yaptıkları görüşmede, ikilinin hakedişin ödenmesini geciktirmeyi planladığı, buradaki amacın da kendilerine hakediş sırasında ödeme yapılmasını sağlamak olduğu iddia ediliyor. İşte 17 Eylül 2013 günü Tayfun Özdemir ile Tansu Akarsu arasındaki geçen o telefon görüşmesi (992 nolu tape):
Tayfun Özdemir: Öbür iş ne oldu? Şey gilin Erol gilin işi duruyor.
Tansu Akarsu: Duruyor.
Tayfun Özdemir: Ağırdan al boş ver tamam, başkan hemen diyor ama boş ver.
Tansu Akarsu: Tamam.
Tayfun Özdemir: Gelsin gitsinler biraz.
Tansu Akarsu: Tamam çünkü sabah Bülent geldi abiciğim, sen başkanın yanındayken.
Tayfun Özdemir: Yürü git dedim Bülent'e.
Tansu Akarsu: Bize 5 milyon verecek falan dedi. Dedim hiç talimat yok, bir şey yok dedim ona, bilgimiz yok dedim başkan bir şey söylemedi dedim.
Tayfun Özdemir:
Bir şey olursa Tayfun abiyle konuş de, boş ver tamam. Tamam mı biraz daha tuz yalat yani.

BİZE ULAŞIN