Numune Hastanesi nakil merkezi oldu

'Böbrek Nakil Merkezi' ruhsatını törenle alan Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bundan sonra bölgede organ bekleyen böbrek hastalarına umut olacak

Numune Hastanesi nakil merkezi oldu
Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, organ nakliyle ilgili çalışmalarında bir aşama daha kaydetti. Yaklaşık 15 aydır kornea nakli yapılan hastane, uzun çalışmaların ardından böbrek nakli için de yetki aldı. Adana Valisi Mustafa Büyük, 'Böbrek Nakil Merkezi' ruhsatını Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan ve Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Ekrem Sapmaz'a törenle teslim etti.

ÖNEMLİ BİR SORUN

Hastanede düzenlenen törene AK Parti Adana Milletvekili ve yeni dönem 1'inci sıra adayı Prof. Dr. Necdet Ünüvar da katıldı. Adana Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, ruhsatın verilmesiyle birlikte hastanede böbrek nakli ameliyatlarının yapılabileceğini söyledi. Prof. Dr. Arıkan, tedavisi sadece organ nakliyle mümkün olan hastalıkların, Türkiye'de olduğu gibi Adana ve bölge illerinde de önemli bir sağlık sorunu olduğunu kaydetti.

SAYILARDA GELİŞME VAR

Organ nakli konusunda son yıllarda gelişme yaşandığını kaydeden Arıkan, "Canlıdan yapılan bağışta Türkiye iyi düzeyde olmasına rağmen kadavradan yapılan bağışta henüz istenilen seviyeye ulaşılamadı. Kadavradan naklin artırılabilmesi için özellikle beyin ölümünün tespitinin iyi yapılması gerekiyor. Bu konuyla ilgili bakanlığımızın yapmış olduğu düzenlemelerle, 2002'de 307 olan kadavradan nakil sayısını 2014'te bin 73'e çıktı. Toplam nakil sayısı da 4 bin 263'e yükseldi" dedi.

KADAVRADAN NAKİL YETERSİZ
Avrupa'da yüzde 75 olan organ bağışı oranının Türkiye'de yüzde 23 olduğunu kaydeden Prof. Dr. Arıkan, "Bugün ülkemizde 25 binden fazla kişi organ bekliyor. Her yıl yaklaşık 4 bin kişi, bu listeye ekleniyor. Kadavradan bağışın yetersizliği nedeniyle yılda yaklaşık 2 bin kişi nakil olamadan hayatını kaybediyor. Kayseri, Niğde, Mersin, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Kilis ve Adana'nın organ nakli ile ilgili verici organizasyonları, 2007'den bu yana Adana Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi tarafından yürütülmektedir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN