Sigara içmeyen kuruma plaket

Adana'da hiçbir çalışanın sigara içmediği kurumlar plaketle ödüllendirildi. Vali Yardımcısı Ali Bezirgan, "Sigara konusunda kurumların hassasiyeti sevindirici" dedi

Sigara içmeyen kuruma plaket
Adana'da sigara bırakma polikliniklerinin çalışmaları meyvelerini veriyor. Sadece 2014'te bin 30 kişinin sigarayı bırakmasını sağlayan poliklinikler, devlet dairelerini de etkiliyor. Adana'da 2 şube, 29 aile sağlığı merkezi ve 6 okulda hiçbir çalışan sigara içmiyor. Vali Yardımcısı Ali Bezirgan ile törene katılan yetkililer, bu kurumlara plaket verdi, sigara bırakma polikliniklenin hekim ve personeli de ayrıca teşekkür belgesi ile ödüllendirildi.

SİGARAYLA SAVAŞ YAPILIYOR

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Osman Kürşat Arıkan, Adana Halk Sağlığı Müdürü Çağlar Çatak, İl Sağlık Müdürü Ahmet Özer ile kalabalık bir devletinin katıldığı törende verilen bilgiye göre, Adana'da sigara bırakma polikliniklerine 2013 yılında 5 bin 436, 2014'te ise 5 bin 411 kişi başvurdu. Polikliniklerin uygulamalarıyla 2013'te bin 270 kişi, 2014'te de bin 30 kişi sigarayı bıraktı. Adana Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu bilgiler yer aldı: Dünya çapında şu an her 10 yetişkin ölümünün 1'inden tütün kullanımı sorumludur. Ülkemizde 20 milyon kişi sigara içicisidir ve her yıl yaklaşık 100 bin insanımızı sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle erken yaşta kaybetmekteyiz. Bu, trafik kazalarında yitirdiğimiz sayının 20 katıdır.

KISA DÖNEM FAYDALARI

Açıklamada, sigarayı bırakmanın kısa dönemde görülecek faydaları ise şöyle sıralandı: İlk 20 dakikada kalp atış hızınız ve kan basıncınız normale dönecektir. 12 saat içerisinde kanınızdaki karbonmonoksit seviyesi normale dönecektir. 2-12 hafta içerisinde dolaşım sisteminizin ve akciğerinizin kapasitesi artacaktır. 1-9 ay içerisinde öksürüğünüz ve nefes darlığınız azalacaktır.
BİZE ULAŞIN