Mersin'de Paralel'in pislikleri dökülüyor

Paralel polisin kumpas kurduğu işadamı Mahmut Arslan'ın avukatı Murat Altındere, son operasyondaki 'imzasız ihbar mektuplarıyla soruşturma açma ve dinleme iddiası'na dikkat çekti

Mersin'de Paralel'in pislikleri dökülüyor
Paralel örgüte destek vermediği için Mersinli işadamı Mahmut Arslan'a yönelik 'GDO' kumpası düzenledikleri iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında Mersin merkezli operasyonla pazartesi günü 53'ü polis, 63 kişi gözaltına alındı. 29 kişi serbest bırakılırken, Arslan'ın avukatı ve kumpasın mağduru Murat Altındere 'dinleme için yazılmış isimsiz ve imzasız ihbar mektupları iddiası'na dikkat çekti. Altındere, Paralel polislerin, hedefe koydukları Mahmut Arslan ile ailesi ve avukat olarak kendisi hakkında imzasız mektuplar yazıp suç isnadında bulunarak Emniyet ve Başsavcılığa gönderdiğini, soruşturma açılmasını ve dinleme yapılmasını sağladığını, bunun önemli bir kumpas aracı olarak kullanıldığını ifade etti.

İFTİRALARLA SALDIRDILAR

Avukat Murat Altındere, Paralel örgütün Arslan'a saldırılarının temelinde, daha önce AK Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Mahmut Arslan'ın, örgüte destek vermemesinin yattığını söyledi. Altındere bunu şöyle özetledi: "O dönem Paralel yapının Mersin iş dünyasından sorumlu imamı olan Ali Haydar Ark, Mahmut Arslan'ın cemaate okul yaptırmasını istedi. Arslan ise kabul etmeyip, kendi adının verildiği bir Anadolu lisesi yaptırarak Milli Eğitim'e bağışladı. Bunun üzerine Paralel yapı, emniyetteki örgütlenmesi üzerinden Arslan ailesine karşı harekete geçti. 2013 yılında Arslan ailesi tarafından bir gram dahi pirinç ithal edilmediği halde kamuoyunda GDO'lu pirinç ithal ettiği iddiasıyla kumpas kuruldu" dedi. Paralel polislerin Arslan ailesiyle ilgili yaratmak istedikleri algının iftira olduğunun hukuki ve teknik olarak kanıtlandığını kaydeden Altındere şöyle devam etti: "Paralelci polisler hakkımızda isimsiz ve imzasız ihbar mektupları yazıp bunları Başsavcılık ve Emniyete gönderdiler. Böylece kaçakçılık ve örgüt kurma suçlarından soruşturma açılmasını, dinleme yapılmasını sağladılar. Bu mektuplar sayesinde Arslan ailesi dinlendi. Örgüt mensubu polislerin görevlerinden alınmasının ardından yapılan soruşturmalarda, bilgisayar kayıtlarında Arslan ailesi ve AK Parti'ye yakın işadamlarıyla ilgili imzasız ihbar mektupları bulundu. Hatta mahkeme kararı olmadan çekilmiş görüntüler çıktı."

DOĞAN MEDYASI'YLA İLİŞKİ

Avukat Murat Altındere, Paralelci polislerin kurduğu kumpasla ilgili soruşturmaların, Paralel örgüt-Doğan medyası arasındaki ilişkiyi de ortaya koyduğunu söyledi. GDO soruşturmasında savcının 4 Nisan 2013'te rapor için İstanbul Teknik Üniversitesi'ne yazı yazdığını, raporun 5 Nisan'da yazıldığını kaydeden Altındere, "Ama nasıl oluyorsa, 4 Nisan'da, yani rapor yazılmadan 1 gün önce, Hürriyet gazetesinin internet sitesinde raporun sonucu yayınlanıyor. Bu da Paralel yapının Doğan medya ile işbirliği içinde olduğunu gösteriyor. Ayrıca soruşturma kapsamında Mersin Emniyet Müdürlüğü Eski İstihbarat Şubesi Büro amiri İlyas Avcı kanalıyla sahte raporu yazdığını ifadesinde belirten Dr. Mustafa Kolukırık gözaltına alınmıştır" dedi

27 KİŞİ GÖZALTINDA
Mersin merkezli olarak 'Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik 19 ilde gerçekleştirilen ve aralarında sivillerin de bulunduğu 63 polisin gözaltına alındığı operasyonda gözaltı sayısı 29 kişinin serbest bırakılmasıyla 27'ye düştü. Aralarında İstihbarat Şube eski Müdürü Ali İhsan Kaya'nın da bulunduğu 7 kişi ise halen aranıyor. Operasyon, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturması kapsamında, Mersin, Ankara, Mardin, Bingöl, Denizli, Hakkari ve Samsun başta olmak üzere 19 ilde eş zamanlı olarak, 'Terör örgütü kurmak, yönetmek, kurulan örgüte üye olmak, hükümetin işleyişini kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs, adli yargılamayı engellemeye teşebbüs, iftira, kişiler arasında aleni olmayan konuşmaları kayıt etme, özel hayatın gizliliğini ihlal etme, suç uydurma, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetme ve kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği' suçlamaları çerçevesinde düzenlenmişti.
BİZE ULAŞIN