Engellinin mağduriyeti fark edildi ve giderildi

Mersin'de görevlilerin 'Neden çalışmıyorsun?' diyerek evde bakım ücretini kestiği görme engellinin çaresizliğini yeni Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ömer Faruk Bilgin giderdi

Engellinin mağduriyeti fark edildi ve giderildi
Mersin'de yaşayan 5 çocuk babası görme engelli Niyazi Karaçik'in 7 yıldır aldığı evde bakım ücretinin, Paralel Yapı mensubu olduğu iddia edilen kurum çalışanları tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden kesildiği öne sürüldü. Üç ayda bir aldığı yaklaşık bin 300 TL ile evini geçindirmeye çalışan Niyazi Karaçik, "Görevliler eve gelip 'Neden bir işe girip çalışmıyorsun? Çocukların neden çalışmıyor?' dediler. Sonra da aylığımı kestiler" dedi. Kısa süre önce göreve atanan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ömer Faruk Bilgin, bu durumu öğrenince ilgililere derhal talimat vererek Karaçik'e yeniden aylık bağlanması için işlemleri başlattı.

İNCELEMEYE GELDİLER
Toroslar Mevlana Mahallesi'nde yaşayan, evlendikten sonra görme yetisini kaybeden Niyazi Karaçik, SABAH Güney'e yaptığı açıklamada, evine gelen görevlilerin geçtiğimiz yıl aralık ayı ile bu yılın ocak ayında 2 kez inceleme yaptığını belirterek, şöyle dedi: "Çocuklarımın hepsi okuyor. Görevliler evime geldi. Bana, 'Neden bir işe girip çalışmıyorsun? Çocukların neden çalışmıyor' diye soru sordu. Tek başıma hiçbir şey yapamadığımı söyledim. Camiye bile yardım almadan gidemiyorum dedim. Bir süre sonra, 7 yıldır verilen evde bakım ücretini almak için Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne gittiğimde yardımın 14 Ocak itibariyle kesildiğini öğrendim. Bu nasıl iş anlayamadım"

KIZI OKULA GİDEMEDİ

Kendisine, yardım almaya uygun olmadığının söylendiğini ancak geçerli bir neden sunmadıklarını kaydeden Karaçik, "İtiraz dilekçesi yazdık. Eve kontrole geldiler. Daha sonra dilekçenin reddedildiğini öğrendik" dedi. Yetkililerin yardım hakkını sadece mahkeme aracılığıyla alabileceğini söylediğini kaydeden Karaçik, "Mahkemeye verecek param yok. 5 öğrencinin ihtiyaçlarını karşılamak çok zor. En büyük kızım bu yüzden üniversiteye gidemedi" diye konuştu. Niyazi Karaçik'in eşi Songül Karaçik ise "Kocam tek başına ihtiyaçlarını gideremediği için ben de işe giremiyorum. Paralel yapı mensubu olduğunu öğrendiğimiz kişiler bizi mağdur etti. Çok bunalmıştık" diye konuştu.

YENİDEN RAPOR ALINACAK

Niyazi Karaçik'in mağduriyeti, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü görevine kısa süre önce Ömer Faruk Bilgin'in atanmasıyla giderildi. Karaçik'in durumunu öğrenen Bilgin, yeniden aylık alması için gerekli işlemleri başlattı. SABAH Güney'e bilgi veren Bilgin, "Niyazi Karaçik'i ziyaret ederek, kendisine sağlık raporunun yenilenmesi gerektiğini bildirdik. Hastaneye ulaşımı için araç tahsisi yaptığımız vatandaşımızın alacağı yeni sağlık raporuna göre tekrar bir denetleme yapacağız. En kısa sürede de vatandaşımıza aylığını bağlayacağız. Aylık bağlanana kadar ailenin geçimini sağlaması için 3 bin lira civarında Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı (SED) yapacağız" dedi.

BİZE ULAŞIN