Kirli rüşvet çarkı Ankara'ya uzandı

Mersin Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzluk olayının peşini bırakmayan SABAH Güney, Ankara'da Danıştay hakimlerini etkilemeye çalışan önemli isimlere ulaştı

Kirli rüşvet çarkı Ankara'ya uzandı
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde 2011-2014 yılları arasında yapılan ihalelere fesat karıştırıldığı, rüşvet çarkının döndüğü, resmi belgelerin gizlendiği ve soruşturmaya gelen denetçilere kadın temin edildiği iddiasıyla başlatılan soruşturma geniş çaplı sürüyor. Olayla ilgili 24 Mart 2015 tarihinde Mersin Emniyeti'nce düzenlenen operasyonda 40 kişi gözaltına alınmış, aralarında CHP'li dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan'ın oğlu ve kardeşlerinin de bulunduğu 15 kişi tutuklanmıştı. Suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla hakkında tutuklama kararı bulunan Macit Özcan ile örgüt mensupları Cengiz Akray, Erol Avgören ve Tayfun Özdemir'in de arandığı bildirildi. Ancak bu olayın bir ayağının da Başkent'e uzandığı öğrenildi.

SUÇ İŞLENME YERİ ANKARA

Soruşturma dosyasında savcılık tarafından verilen 2015/18600 soruşturma ve 2015/1032 numaralı tefrik ve yetkisizlik kararı ile 15 şüphelinin bu süreçte yaptıkları yolsuzlukları örtbas etmek için Danıştay hakimleri ve Sayıştay üyelerini etkilemeye teşebbüs ettikleri ileri sürüldü. Bu suçların işlenme yeri Ankara olduğundan dosya bu şüpheliler yönünden Ankara'ya gönderildi ve soruşturmaya Başkent'te devam edileceği öğrenildi. SABAH Güney, Mersin Cumhuriyet Savcılığı'nın yetkisizlik kararı vererek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği dosyaya ve suçlanan isimlere ulaştı.

VATANDAŞ DAVA AÇTI

Mersin'de Büyükşehir Belediyesi'nce Macit Özcan döneminde 35 milyon TL harcanarak yaptırılan Denizpark'ın usulsüz yapıldığını iddia eden Hidayet Dinçer, İdare Mahkemesi'ne dava açtı. İdare Mahkemesi yıkım kararı verdi. Bunun üzerine Mersin Büyükşehir Belediyesi itiraz ederek kararı temyiz etti. Dava dosyası Danıştay'a gönderildi. Danıştay kararını vermeden önce iddiaya göre, Macit Özcan başta olmak üzere Emin Ucuz, Faysal Ucuz, Nuri Özdemir, Metin Akray, Abbas Sayılır, Cem Özdemir, İlker Özcan, Tayfun Özdemir, Selahattin Nas, Ali Ekber Asker, Vefa Sucularlı, Naci Akkaş, Ahmet Gül ve eski bakanlardan M. İstemihan Talay'ın 2010- 2013 yılları arasında yargı görevini yapanları etkilemeye çalıştıkları belirtildi.

HAKİMLERİ ETKİLEME GİRİŞİMİ

Cumhuriyet savcılığı, listede bulunan kişilerin Ankara'da Danıştay'da görevli hakimleri etkilemek amacıyla yaptıkları eylemlerin, soruşturma dosyasında bulunan iletişim tutanakları ve fiziki takip tutanaklarından anlaşılması üzerine şüpheliler hakkında 'yargı görevini yapanları etkilemeye teşebbüs suçundan' soruşturma başlattı. Şüphelilere ait eylemlerin bütün halinde değerlendirildiğinde iştirak halinde Danıştay başkanlığında görülmekte olan dava dosyasına bakan hakimleri etkilemeye teşebbüs ettiklerinin anlaşıldığı yetkisizlik kararında, suç yerinin Ankara olması nedeniyle evrakın Ankara'ya gönderilmesine karar verildiğini bildirdi.

BİZE ULAŞIN