Şehitkamil'de 600 folklorcu buluştu

Şehitkamil'de 600 folklorcu buluştu
Şehitkâmil Belediyesi ile Gaziantep Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün ortaklaşa organize ettiği Halkoyunları Kültür Kupası'nda yüzlerce folklorcu Gaziantep'in kültürel mirası olan geleneksel oyunlara yeniden hayat verdi. Atatürk Kültür ve Spor Merkezi'nde düzenlenen ve 600'ü aşkın yemeninin sahne aldığı yarışma adeta şenlik havasında geçti.

ONLAR KÜLTÜR ELÇİSİ

Gaziantep'te ilk defa özel bir halkoyunları yarışması düzenleyen Şehitkamil Belediyesi, unutulmaya yüz tutmuş büyük bir kültür hazinesine sahip çıktı. Oğuzlu, Çibikli, Meyrem gibi Gaziantep'in sevilen halkoyunlarının küçük ve genç yemeniler tarafından gün boyunca oynandığı yarışmada, tribünleri dolduran yüzlerce seyirci tempolu alkışlarıyla kültür elçilerine eşlik etti.

BELEDİYEDEN ÖDÜL YAĞDI

Bu arada sahne alan down sendromlu, otistik ve hafif zihinsel engelli oyuncuların gösterisi izleyenlere hem duygusal hem de mutlu anlar yaşattı. Özel sporcular seyircilerden büyük bir alkış topladı. Gösteriler sonrasında start alan yarışmalarda ise dereceye giren ekipler ödül yağmuruna tutuldu. Dereceye giren ekiplere ödüllerini veren Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, bu ve buna benzer organizasyonlarla Gaziantep'in kültürel değerlerine sahip çıkmaya devam edeceklerini belirtti.
BİZE ULAŞIN