Kardeş katiline tahrik indirimi

Adana'da kendisinden para isteyen kardeşini silahla öldürdüğü ileri sürülen Süleyman Boğa'yı ağırlaştırılmış müebbet hapisten haksız tahrik kurtardı

Kardeş katiline tahrik indirimi
Adana'da kendisinden sürekli para istediğini iddia ettiği kardeşi İbrahim Boğa'yı (28) silahla öldürdüğü ileri sürülen Süleyman Boğa (30) "Yakın akrabayı öldürme" suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildi. Mahkeme, ölenden kaynaklanan haksız tahrik ve sanığın iyi halini göz önünde bulundurarak cezayı 15 yıla düşürdü. Tutuklu sanık, son duruşmada da kardeşinin çektiği silahın boğuşma sırasında patladığını söyledi.

KANLAR İÇİNDE BULUNDU

Olay, 10 Şubat 2015 günü Yeşilyurt Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre, Alganlar Plaza B Blok 5'inci katta silah seslerini duyan vatandaşlar polisi aradı. Açık olan kapıdan içeri giren polis İbrahim Boğa'yı mutfakta kanlar içinde buldu. Eve gelen sağlık görevlileri ensesinden tek kurşunla vurulan Boğa'nın öldüğünü tespit etti. Cinayeti işlediği belirlenen ağabey tutuklandı.

SİLAH ÇEKİP SALDIRDI

Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Süleyman Boğa, kardeşinin uyuşturucu kullandığını söyleyerek, "Bizden sürekli para isterdi. Olay günü de istedi. Yok deyince tabanca çekip, saldırdı. Silahı tutmaya çalıştım. Boğuşma esnasında elindeki silah 2 kez ateş aldı. Yere düştü. Ben de hemen ambulansı aradım. Çok üzgünüm, böyle olmasını istemezdim" dedi.

"ÖLEN OĞLUM SUÇLU"
Bir oğlu, mezara, bir oğlu da ceza evine giren baba Hıdır Boğa(68) ölen oğlunun uyuşturucu yüzünden cezaevine girip çıktığını belirterek, "Sürekli para isterdi. Vermeyince sorun çıkarırdı. Olayda ölen oğlum suçludur. Daha önce bana da saldırmıştı. Şikayetçi değilim" demişti. Mahkeme, sanığı önce ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum etti. Haksız tahrik ve iyi halden ceza 15 yıla düşürüldü.

BİZE ULAŞIN